Advert
Advert
Kirliliğin Başkentine Hoş Geldiniz
Taner Yılmaz

Kirliliğin Başkentine Hoş Geldiniz

Samsun Tarım Şehri, Samsun Turizm Şehri, Samsun Ticaret Şehri Samsun Deniz şehri, ,Kuş Cenneti Kenti, Samsun Kurtuluş Savaşının Şehri. Bu sloganlar hiç de yabancı değil ama bu sloganların artık değişme zamanı geldi.

YENİ SLOGANIMIZ; KİRLİLİĞİN BAŞKENTİNE HOŞ GELDİNİZ.

Nerden çıktı şu kirliliğin başkentine hoş geldiniz sözü üzerine bazılarımız düşüne dursun. Acı gerçekle yüzleşme zamanı. Bilirsiniz bizim çevre kirliliği ile ünlü ilçemiz TEKKEKÖY.

AK Parti hükümeti zamanında SAMSUN için olmazsa olmaz devlet yatırımlarının en fazla yapıldığı yer Tekkeköy ilçesidir.

Düşünsenize bir fuar merkezimiz yoktu eskiden panayır gibi çadırlarda fuarlara katılırdık. Şimdi Fuar merkezimiz var. Samsun spor Stadyumumuz vardı ama modern değildi.33000 kişilik stadyum bitmek üzere, Meydanda Kapalı spor salonumuz vardı eskiydi şimdi modern bir spor salonuna kavuştuk, Büyükşehir Belediyemiz Raylı Sistem Ulaşımını Havaalanına kadar götürmeye çalışıyor. Karatenizin En Büyük Belediye Binasını Tekkeköy Belediyesi yaptı. Uluslararası Havaalanı burada, AK Parti hükümeti bir sürü yatırım yaptı ve halen yapmaya devam ediyor. Bunu kimse inkâr edemez. Bunun gibi bir sürü yatırım Tekkeköy’de doğal olarak da çevre kirliliği tavan yapıyor.

Okurlardan Özür dilerim bu saydığım devlet yatırımları çevre kirliliği üretmez ki, üretmediğini hepimiz biliriz. Âmâ maalesef buradaki yanlış yatırımları yöneten bürokrat ve siyasilerin, zaten şehircimizin en kirli yerine bu yatırımları yaptırması.

Organize  Sanayi Bölgesi, Küçük ve Büyük Sanayi Tesisleri, Gıda OSB, Azot ve Bakır Tesisleri, Demir Çelik Fabrikaları burada, Doğalgaz Çevrim Santralleri burada, siyaseti yönetenlerde burada, aslında her şey burada.

Sizde geliyorsunuz boş arsa bulduk diye SAMSUNUN HAVASINININ EN KİRLİ BÖLGESİNE  bu yatırımları  yapıyorsunuz? Yatırım düşmanda değilim. Samsunun havası ulaşımı kolay bir sürü ilçesi ve  yeri varken kirliliğin en yoğun olduğu yere bu yatırımları neden yapıyorsunuz?

Yıllardır devletin yayınladığı verileri inceliyorum. Bir yanlışlık var burada diyorum.2-3 yıl içindeki gazeteleri inceliyorum. Yereldeki gazetelerin manşetlerini ve mücadelelerini inceliyorum. VAY BEEEE DİYORUM

Bir yıldır hava kirlilik rekorları kıran Tekkeköy ilçemizde hava kalitesi artmış en kirli ilçeden Samsunun en temiz ilçesi konumuna gelmiş. İlkadım ve Atakum ilçelerinde ise hava kirliliği artmış, Bu nasıl olmuş, bunu da inceledim var mı bir örneği diye onu da bulamadım.

Tekkeköy’de günlerce gezdim inceledim. Fabrikalarda çalışan işçi kardeşlerimizi buldum çevre ile ilgili bir yatırım mı yaptı fabrikalar, tesisler diye sordum? Samsunun en temiz bir havasını soluyormuşsunuz dedim. Tebessümle ve benle dalga geçer gibi evet soluyoruz, yatırım mı biz görmedik ama bizden habersiz yaptılarsa bilmiyoruz dediler.

Çevre mühendislerine, sordum. Akademisyen hocalarımıza sordum. Bu işin duayenlerin de sormadan olmazdı, onlara da sordum. Fabrikaların ve doğalgaz cevrim santrallerinin ŞALTERLERİNİ kapatmadan, bacalara filtre ve diğer yatırımları yapmadan kısa bir sürede havanın temizlendiğini görmedik dediler.

Bende o zaman yetkililere bir vatandaş olarak sorularımı sorma kararı aldın. Bakalım cevap alabilecek miyiz.

1-Hava kalitesi izleme İstasyonunun bulunduğu yer konum, hava sirkülasyonu, bina aralarında kalması, teknik anlamda doğrumu? Tekkeköy hava kalitesi izleme istasyonunun şalteri belli saatlerde  kapatılıyormuş?

2-Tekkeköy hava kalitesi izleme istasyonlarında bilgiler belli bir saatte mi alınıyor?

3-Hava kalitesi izleme istasyonunun verilerine dışardan muhale edilme durumu var mı Bir bilgisayar tuşuyla veriler değiştirilebilir mi?

4-Hava kalitesi izleme istasyonlarını verilerinin doğruluğunu kontrol eden komisyon kimlerden oluşuyor?

5-Tekkeköyün havası nasıl oluyor da, bu kadar kirletici unsurlar bir arada iken  İlkadım ve Atakum ilçesinden neredeyse daha temiz oluyor ?

6-Son bir yıl içinde hava kalitesini artırmakla ilgili alınmış tedbirler nelerdir ?         2015-2016 yıllarında  havayı kirlettiğinden dolayı kapasitesini düşüren yada üretimini azaltan firmalar var mıdır ?

7-2015-2016 yıllarında çevreyi kirleten firmalar ve  uygulanan ceza miktarları ne kadardır ?

8-Bu veriler doğruysa bu başarıyı sağlayanlara neden başarı ödülleri verilmiyor?

9-19 Mayıs Üniversitesinin ve STK’larınında içinde olduğu  bir komisyonla bağımsız hava kalitesi izleme istasyonları ile dışarıdan müdale edilemeyecek şekilde  bilgileri yeniden güncellemeye varmışınız ?

10-İnsan Sağlığı ve Ekosistemin Korunması için Hava kalitesi Değerleri AB ülkelerine uyum değerlerinin uyum takvimini öne çekebilir miyiz ?

İndeks Hesaplanan Parametrelerin Sınır Değerleri

Parametre

SO2 [µg/m³]

NO2 [µg/m³]

CO [µg/m³]

O3 [µg/m³]

PM10 [µg/m³]

1 Sa. Ort.

1 Sa. Ort.

8 Sa. Ort.

8 Sa. Ort.

24 Sa. Ort.

Ulusal Sınır Değer

440

280

12.000

120

80

AB Üye Ülkeleri Sınır Değeri

350

200

10.000

120

50

 

11-Sayın Bakanım, Milletvekillerim, Valim, Belediye  Başkanlarım, Samsunumun güzel bürokratlarına; Samsun spor maçı yada ulusal bir maç oynanacağı zaman, hava kirliliği tavan yaptığında fabrikaları ve tesisleri kaç gün önceden kapatmayı düşünüyor musunuz ? Kapatmayı düşünmezseniz gelen konuklara, sporculara ve seyircilere  gaz maskesi mi dağıtacaksınız, ne yapmayı düşünüyor sunuz ?

12-3 Mart 2016 tarihinde valilik sitesinde yayınlanan, Hava kirliliğinin uyarı eşiğini aşması üzerine her iki sülfürik asit üretim tesisinde de 27/02/2016 tarihinden itibaren Valiliğimizce (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) belirlenecek süreye kadar üretimin kısıtlanmasına gidilerek yarı kapasite ile çalıştırılması kararı uygulanmıştır. Açıklamanıza istinaden 2 tane bulunan SÜLFİRİK ASİT TESİS’i çevreyi kirlettiği anlamı çıkar mı ?

  • Bu tesislerin ÇED Raporlarını tekrar incelediniz mi?
  • Tesislerin çalışma kapasitesi şu an itibariyle nedir?

13- Hava kirliliğinin Samsun Şehrimizin imajına  olumsuz etkileri nelerdir ?

 

Tekkeköy çevresi sanayi bölgeleri, tarım alanları ile önemli bir bölge, hava kirliliği ihmal edilmeyecek kadar önemlidir. Tekkeköy’ün hava kirliliği Canik, İlkadım ve Atakum ilçelerimizde yaşayanları direk etkilemektedir.

Yıllardır Tekkeköy ilçesinin hava kirliliğini konuşmaktan bıktık artık çözüm zamanı değil mi?

Hadi elbirliği ile TEKKEKÖY’ü kirliliğin Başkenti olmaktan kurtaralım.

 

KARADENİZ YEŞİLİ, DENİZİ VE İNSANIYLA GÜZELDİR.

KARADENİZİN YEŞİLİ HİÇ BİTMESİN, YEŞİL HEP YEŞİL KALSIN

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çevre ve Ekoloji
Çevre ve Ekoloji
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor