Advert
Advert

Başkanın Mesajı

 Sevgili Çevre Gönüllüleri

 

Karadeniz Bölgesi’nden başlayarak ülkemizin her bölgesindeki çevre sorunlarını takip etmek, çözüm yolları bulmak, milletimizin daha sağlıklı bir ortamda yaşamasını sağlamak, Doğaya zarar vermeden yaşamayı başarmak ve öğretmek için amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız.

Artvin’den başlayarak Samsun’a kadar olan bölgemizde çevre sorunları maalesef katlanarak devam etmektedir.

Karadeniz’de biyolojik çeşitliliği korumak, çevreyle dost olmak, çevre kirliliğinin önlendiği, daha yeşil ve daha yaşanabilir bir Karadeniz ortak amacımızdır.

Bu ortak amaç çerçevesinde yürütülen çalışmalara ve tüm derneklerimizin bu konudaki hassasiyetlerine rağmen, ne yazık ki çevre sorunlarımız, biyolojik çeşitlilik de azalma, canlı türlerinin yok olması, küresel ısınma ve kirlenme, sularımızın azalması çölleşme gibi sayamadığımız bir sürü sorunlar hemen kapımızın dışında bizi beklemektedir.

Bölgemiz ekonomi, enerji, şehirleşme konularında hızla büyürken maalesef çevrenin korunması konusunda STK’lar ve bürokrasi çevreyi ön plana çıkaran ve koruyan politikalar yürütmekte başarısız olmaktadır.

Bölgemizin sürdürülebilir kalkınma modelleri plansız, planlı şehirleşme çalışmalarında başarısız olmamız, orman varlıklarımızı artırmak ve korumak yerine git gide yok olmaya başlaması, Tarım arazilerinin hızla imara ve yapılaşmaya açılması, yaylalarımızın hızla betonlaşması, canlıların doğal yaşam alanlarının git gide azalması. Havamız, sularımız ve denizimiz hızla kirlenmekten koruyamamamız, bölgemizin genel sorunları olarak karşımızda durmaktadır

Çevre sorunlarıyla mücadelede vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesi; Doğaya zarar vermenin, kendi geleceğine zarar vermek olduğunu anlatmak ve benimsetmek zorundayız.

Tüm eğitim kurumları, sivil toplum örgütleri ve basın yayın organlarının işbirliğiyle yürütülecek çalışmalara vatandaşlarımızın desteği ve katılımı büyük önem taşımaktadır. Daha yaşanılır, daha yeşil, daha sağlıklı, doğa ile yaşamayı başarmış bir toplum dileği ile…

 

KARADENİZ YEŞİLİ, DENİZİ VE İNSANIYLA GÜZELDİR.

KARADENİZ YEŞİLİ HİÇ BİTMESİN YEŞİL HEP YEŞİL KALSIN.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çevre ve Ekoloji
Çevre ve Ekoloji
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor