Advert
Advert

Güney Afrika'da Termik Santral İzni Halkın Zaferiyle İptal Oldu

Güney Afrika’da inşa edilecek kömürlü termik santrala verilen hükümet izni Pretoria’daki Yüksek Mahkeme ve halkın da tepkisi ile tarafından geri çevrildi.

Güney Afrika'da Termik Santral İzni Halkın Zaferiyle İptal Oldu
Güney Afrika'da Termik Santral İzni Halkın Zaferiyle İptal Oldu Karadeniz Çevre Haber

Türkiye’de de kömürlü termik santral finanse etmeye çalışan, fakat halkın tepkisi ile geri çekilen Fransız Engie şirketi, 2015 yılında yine iklim değişikliğine katkı yapmamak gerekçesiyle Güney Afrika’da Thabemetsi kömürlü termik santral projesinden vazgeçmişti. Proje, Japon bir yatırımcıya satılmış olmasına rağmen davalar devam ediyor. İklim değişikliğine katkı çerçevesinde giden dava sürecinde, hakim iklim adaletinden yana karar verdi.
Ekoloji aktivisti grup Earthlife Africa, Çevre Bakanı Edna Molewa’nın kömürlü termik santral izni için kanunsuz, mantıksız ve akıl almaz yorumlarında bulundu.

Yargıç John Murphy, Çevre Bakanı Edna Molewa’ya geçen yıl Mart ayında Thabametsi Enerji Projesi için verilen çevresel değerlendirme iznini tekrar gözden geçirmesini emretti. Bakan, iklim değişikliği ve paleontolojik etki değerlendirme raporlarının dikkate alınması kararını verdi. Earthlife, uygun bir iklim değişikliği etki değerlendirmesi bulunmaması durumunda bakanın izin vermesinin kanunsuz, mantıksız ve akıl dışı olduğunu vurguladı. Yargıç Murphy, Ulusal Çevre Yönetimi Kanunu’nda, izinleri değiştirme ve askıya alma konusunda çeşitli yetkiler olsa da, iklim değişikliği raporunda, enerji santralının faaliyete geçmesinin yarattığı geri döndürülemez zarar karşısında iznin verilmemesi gerektiğini ve kanundaki hükümlerin hiçbirinin yasal olarak yetkiyi iptal etmeye dayandırılamayacağını belirtti.

Yargıç Murphy, “Ekolojik açıdan savunmasız bir alanda, 40 yıl boyunca büyük miktarda sera gazı salan bir kömürlü termik santral kurulması için, iklim değişikliği etkileri değerlendirilmeden izin verilmesi kararını sakıncalı buluyorum.” dedi.

Güney Afrika kömürlü termik santral Yargıç John Murphy Çevre Bakanı Edna Molewa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çevre ve Ekoloji
Çevre ve Ekoloji
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor