Advert
Advert

Çevre Kirliliği Nedeni İle Yaklaşık 2 Milyon Çocuk Can Veriyor

Dünya Sağlık Örgütü, her yıl çevre kirliliği sebebiyle 5 yaşın altındaki 1 milyon 700 bin çocuğun hayatını kaybettiğini açıkladı.

Çevre Kirliliği Nedeni İle Yaklaşık 2 Milyon Çocuk Can Veriyor
Çevre Kirliliği Nedeni İle Yaklaşık 2 Milyon Çocuk Can Veriyor Karadeniz Çevre Haber

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), her sene hava ve su kirliliği ile hijyenik önlemlerin yetersizliğinin 5 yaşın altındaki 1 milyon 700 bin çocuğun ölümüne sebebiyet verdiğini açıkladı.

Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre WHO tarafından hazırlanan raporda, bu yaş grubundaki çocuk ölümlerinin dörtte birinin hava kirliliği, mikroplu su ve sıhhi tesisatın yetersiz olmasından kaynaklandığı kaydedildi.

Örgüt tarafından Cenevre’de yapılan açıklama ile kamuoyuna sunulan raporda, ishal, zatürree ve astım gibi ölümcüle çevirebilen hastalıkların müsebbibinin çevre riskleri olduğu ifade edildi.

Aynı yaş grubundaki 360 bin kız ve oğlan çocuğu ise ishalden ölüyor.

Raporda, çocukların hava kirliğinden anne karnındayken etkilenmeye başladıkları ve ilerde kalp yetersizliği, beyin kanaması ve kanser gibi hastalıkların çıkmasında bu etmenin rol oynadığı bilgisi yer aldı.

Çevre kirliliğinin önlenmesi için hükümetlere çağrıda bulunan Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, solunum yolları rahatsızlığı her yıl beş yaşın altındaki 570 bin çocuğun ölümüne yol açıyor.

çevre kirliliği dünya sağlık örgütü çocuk ölümü çevre bakanlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çevre ve Ekoloji
Çevre ve Ekoloji
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor