Advert
Advert

Artvin'in düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıl dönümü törenle kutlandı

Ali Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Artvin'in düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıl dönümü törenle kutlandı
Artvin'in düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıl dönümü törenle kutlandı Karadeniz Çevre Haber

Törende, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoağan’ın gönderdiği kutlama mesajı okundu.
 
Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan, mesajında şu ifadelere yer verdi:
 
“Artvin ilimizin düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümünde vatandaşlarımıza tebriklerimi iletiyorum.  İstiklal mücadelesi, vatanı canlarından üstün tutan, kahramanlıklarıyla tarihe mal olan tüm şehitlerimizin ve gazilerimizin emsalsiz fedakarlıkları, aziz milletimizin bağımsızlığına ve özgürlüğüne sahip çıkma kararlılığı sayesinde zaferle neticelenmiştir.  Böyle kutlu bir anlayışla, kadim medeniyetimizin mirası üzerine kurulan Cumhuriyetimizi kazanımlarıyla korumak, yaşatmak, muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak, yeni başarılarla daha da güçlendirmek suretiyle geleceğe taşımak için büyük bir azimle çalışmaya devam ediyoruz.  Bu inançla, İstiklal Savaşımızın bütün kahramanlarını saygı ve rahmetle anıyorum. Artvin’in bu gurur gününü tekrar kutluyor, tüm vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum.”
 
Tören, Artvin Valiliğince hazırlanan ‘’Geçmişten Geleceğe Artvin”’ konulu sinevizyon gösterisi yapılmasıyla devam etti.
 
Ardından Artvin Çoruh Üniversitesinin emekli okutmanı Hüseyin Kurt, Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunu anlatan bir konuşma yaptı.
 
Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, törende yaptığı konuşmada, Artvin'in düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıl dönümünü coşkuyla ve gururla kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
 
Kocatepe, “Anadolu’yu bize yurt yapan, Artvin’imizi bize miras bırakan kanlarıyla, canlarıyla bu güzel vatanı bize kazandıran ve onun bizde kalmasını sağlayan şehitlerimizi ve gazilerimizi minnetle rahmetle yad ediyoruz.  Gazilerimizi sağlıkla ve dualarla yad ediyoruz ve onların torunları sizleri de hürmetle ve muhabbetle selamlıyoruz. 7 mart Artvin’imizin kuruluşu hepimize kutlu olsun” dedi.
 
Kocatepe, “O günlerde düşmanınız Rusya, Fransız, İngilizler ve İtalayan’lardı. Amerikalıların pek sesi çıkmıyor. Bilesiniz ki onlara şimdi Amerika ve Almanya’da eklendi. Hani şair diyordu ya” Tarih tekerrürden ibarettir” hiç ibret alınsaydı tarih tekürrür mü ederdi. İşte biz tarihin tekerrür ettiği bu günlerde bu sefer oyunu oyuncusundan öte artık bu ülkede ameliyat yapamayacaksınız deme noktasına geldik. Onun için Allah’a hamd olsun. Hiç kimse artık benim ülkemde artık Alman ağzıyla konuşmamalı,  İngiliz ağzıyla konuşmamalı, Rus ağzıyla konuşmamalı. Çünkü onların bir hedefi var. O hedef hala petrol bölgelerine hala Akdeniz’e körfeze hakim olma hedefleridir. Evet, o zaman Osmanlı hastaydı. İstiyorlardı ki yeşermeye başladığında budayalım, kurumaya başladığında sulayalım. Yani istedikleri gibi oynatıyorlardı. Artık Türkiye oyuncu değil oyun kurucudur hamd olsun.” diye konuştu. 
 
Törende, Merkez Kazım Karabekir Anadolu Lisesi öğrencisi Beste Yağmur Özer’in "Artvin’im” adlı şiiri okumasının ardından,  Artvin Belediyesi Öztürk Serengil Sahnesi Tiyatro Topluluğu oratoryo sahneledi.
 
Resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verildiği tören,  Artvin Gazi Orta Okulu ekibinin gösteri ve Artvin Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulu mehteran takımının gösterisiyle sona erdi.
 
Törene, Vali Ömer Doğanay,  Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Sedat Çelik, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Osman Kılıç, İl Emniyet Müdürü Mehmet Selvi, İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, daire amirleri, askeri erkan, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.
 
Törenin ardından Vali Doğanay ile beraberindekiler, İl Milli Eğitim Müdürlüğünce 7 Mart Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşu nedeniyle düzenlediği resim yarışmasındaki öğrencilerin hazırladıkları resim sergisini gezdi. 

artvin Recep Tayyip Erdoağan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çevre ve Ekoloji
Çevre ve Ekoloji
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor