Advert
Advert

Yürüyüşün Yararlarını Saymakla Bitmiyor...

“Yürüyüş” hemen herkesin yapabileceği, özel bir yetenek gerektirmeyen, her yerde yapılabilecek bir aktivitedir. Sağlam ve rahat – ortopedik- bir ayakkabı ( Bot Seçimine bakınız) hariç özel bir malzemeye ihtiyacınız yoktur.

Yürüyüşün Yararlarını Saymakla Bitmiyor...
Yürüyüşün Yararlarını Saymakla Bitmiyor... Karadeniz Çevre Haber

Yüzde on eğimli bir arazide 1 saatlik yürüyüş 70 kg’ lık bir kişiye yaklaşık 600 kalori yaktırır. Düz bir alanda bir saatte yapılan yürüyüşte bunun yarısı kadar kalori yakarsınız. Kalori harcamak kişinin yaşı, cinsiyeti ve kilosu ile orantılıdır. Buradaki kalori değerleri yaklaşık değerlerdir.

Bir araştırma sonucunda yaşları 20 ile 45 arasındaki kadınlarının artırmalı yürüyüş ile 1 yıl sonunda 15 kiloya kadar kilo verdikleri ortaya konulmuştur. Yani her hafta mesafeyi artırarak kilo verebilmekteler. Tabiki yürüyüş öncesi ve sonrası  yeme–içme alışkanlıklarına dikkat etmek gereklidir.

Bir başka araştırmada orta yaş ve üstü insanların (40 – 60) 4 ya da 5 aylık düzenli yürüyüş sonunda dayanıklıklarında % 30 a varan artışlar gözlemlenmiştir. Çok daha önemlisi bu insanların uyku problemlerinde gözle görülür bir azalma saptanmıştır. Yürüyüş bu haliyle halı sahada oynanan futbol maçlarından, basketbol, hentbol ve diğer aşırı güç sarf edilen sporlardan daha fazla uykuya dalmanıza yardımcı olmaktadır. Yürüyüşten daha etkili olarak yalnızca yüzme ve bisiklete binmek örnek olarak verilebilir fakat yürüyüş bu iki sporu yapmaktan daha kolay.

Yürüyüş diğer spor aktiviteleri ile karşılaştırıldığında spor yaralanmalarının en az olduğu aktivite olarak öne çıkmakta. Örnek verirsek; yürürken travma riskiniz, futbol, basketbol ya da bisiklete binmekten daha az yaralanma riski içermektedir. Koşarken vücut ağırlığımızın 3 katı bir ağırlık üretirken, yürüyüşte sadece 1,5 katı kadardır. Diğer aşırı efor gerektiren sporları saymıyorum bile. Yemini ile ünlü Hipokrat bile şöyle demiş; “Yürüyüş insan için en iyi egzersizdir”.

Bir yaşam boyu yapılabilmesi ve sağlık vermesi ile yapabileceğimiz en iyi sportif aktivitedir ve

EN İYİ TEDAK İLE YAPILIR…

yürüyüş yürüyüşün yararları tedak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çevre ve Ekoloji
Çevre ve Ekoloji
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor