Advert
Advert

Yürüyüş Kuralları Nelerdir?

Doğu Karadeniz Bölgesinde yapacağınız yürüyüş Türkiye’nin diğer bölgelerindekilerden hayli farklı olacaktır. Sabah güneşli başladığınız yürüyüş öğleye doğru yağmurlu akşam üzeri de sisli bitebilir.

Yürüyüş Kuralları Nelerdir?
Yürüyüş Kuralları Nelerdir? Karadeniz Çevre Haber

Yazın deniz kıyısında ısınan hava rüzgarla yukarılara taşınmakta ve yoğun sis oluşmaktadır. Zigana Tünelinin kuzeyinde sis varken hemen güneyinde güneşli hava altında yürüyüş yapabilirsiniz.

Bölgede işaretlenmiş patikalar olmadığından parkuru bilen birisi ile yürümek özellikle sis varsa gerekliliktir. Köylü vatandaşlar yol sorduğunuzda size yardımcı olurlar hatta gideceğiniz güzergahı sizinle yürüyebilirler fakat gideceğiniz yerin ne kadar süreceğini sorduğunuzda size söyledikleri süreyi iki ile çarpın. ‘’Bir sigara içimi mesafesinde’’ olarak açıkladıkları yürüyüş bazen iki saate çıkabilir.

Yürüyüş esnasında çeşme, devrik ağaç, cami, kilise gibi nirengi noktaları almanız geri dönmeniz gerektiğinde yolu kolayca bulmanızda faydalı olacaktır.Varmak istediğiniz noktayı köylü vatandaşlara söylediğinizde  o bölgede olumsuzluk varsa size söylerler. Rotanız üzerinde büyük bir ihtimalle dere olacaktır. Yürüyüş sonrası ayaklarınızı soğuk suda yıkamak tüm yorgunluğunuzu alır ve size tazelik verir.

Su kaynaklarının ve çeşmelerin çok olduğu Doğu Karadeniz’de genel olarak sular temizdir. Çeşmelere baktığınızda temizliğinden şüpheniz yoksa ve sık kullanıldığına kanaat getirirseniz  içebilirsiniz. Yine de yarım litrelik su kabınızı dolu olarak yanınızdan ayırmayın. Yürüyüş esnasında bir defada tıka basa su içmek midenizi şişirecek ve performansınızı negatif etkileyecektir. Vücudunuzun susuz kalmaması ve yorgunluk hissetmemeniz için her 20 dakikada bir yudum su içmek en ideal yöntemdir. Suyunuza ekleyeceğiniz limon suyu yorgunluğunuzu alacaktır.

Üstteki yazıyı  TEDAK’la yürümeyenler için hazırladım. TEDAK’la yürüyenler zaten bunları biliyor. Hepinize güvenli yürüyüşler dostlar…

Erhan Terzi

Doğu Karadeniz Bölgesi yürüyüş kuralları zigana tüneli tedak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çevre ve Ekoloji
Çevre ve Ekoloji
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor