Advert
Advert

Kurşunlu Köyü madene karşı yeniden mücadeleye başlıyor

Kazdağları’nda bulunan Kurşunlu Köyü’nün direnişi sonrasında iptal edilen maden ocağı yeniden gündeme gelince köy halkı tekrar mücadele başlatmaya karar verdi.

Kurşunlu Köyü madene karşı yeniden mücadeleye başlıyor
Kurşunlu Köyü madene karşı yeniden mücadeleye başlıyor Karadeniz Çevre Haber

Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi’ne bağlı Kurşunlu Köyü halkı, iki yıl süren hukuk mücadelesiyle ruhsatını iptal ettirdiği ancak yine ÇED süreci başlatılan feldspat madeni için yeniden mücadeleye hazırlanıyor.

Zafer Madencilik, Bayramiç’e bağlı Kurşunlu Köyü’ne kurmak istediği cam ve seramik sanayisinde hammadde olarak kullanılan feldspat ocağı ve kırma eleme tesisi ve kapasite artış projesini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sundu. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 19 Haziran’da Kurşunlu Köyü’nde feldspat ocağı ve kırma eleme tesisi ve kapasite artış projesi için Çevresel Etki ve Değerlendirme (ÇED) toplantısının yapılacağı duyuruldu. Yöre halkının yapılan duyurunun ardından harekete geçerek, köylerine maden ocağı açılmaması için mücadele etme kararı aldıkları belirtildi.

22 GÜN AÇLIK GREVİ YAPMIŞTI

Aynı firmanın 2014’te bölgede maden ocağı kurulması için başlattığı çalışmalar sırasında o dönemde köylülerin mücadelesinin yanı sıra köy sakinlerinden Bülent Özüören 22 günlük açlık grevi yapmıştı.

Özüören, yetkililerin kendisini dinlememesi karşısında kendisini yakacağını belirtmişti. Dönemin Bayramiç Kaymakamı Kemal Kızılkaya’nın araya girmesiyle Özüören açlık grevine son vermişti. Köylülerin 2 yıl süren direnişi ve hukuk mücadelesi sonrası şirketin maden ocağı ruhsatı iptal edilmişti.

Yeşil Öfke aktivistleri, Bülent Özüören’in açlık grevine başlamasıyla köy halkının başlattığı mücadeleye destek vermiş, maden alanının hemen yabıbaşında kamp kurmuşlardı

Kazdağları Kurşunlu Köyü maden ocağı ÇED süreci
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çevre ve Ekoloji
Çevre ve Ekoloji
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor