Advert
Advert

Gençlerimize Su, Toprak Ve Çevre Duyarlılığı Sağlamalıyız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, kadim medeniyetlerin, su kaynaklarının bulunduğu yerde ortaya çıktığına işaret ederek "Su kaynaklarının korunması, medeniyetin korunması demektir.

Gençlerimize Su, Toprak Ve Çevre Duyarlılığı Sağlamalıyız
Gençlerimize Su, Toprak Ve Çevre Duyarlılığı Sağlamalıyız Karadeniz Çevre Haber

Şayet gençlerimize bu bilinci verebilirsek, gündelik hayatlarında su, toprak ve çevre duyarlılığı sağlayabilirsek gelecek için umudumuz daha da artacaktır. Bizim anlayışımızda toprak aynı zamanda vatandır." dedi.

Emine Erdoğan'ın himayesinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle gerçekleştirilen "Geleceğimi Koruyorum" projesi kapanış toplantısında, toprak ve su konulu resim yarışması ödül töreni düzenlendi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında düzenlenen törenin açılış konuşmasını yapan Emine Erdoğan, sözlerine "Hayata geçirilen bu proje kapsamında evlatlarımız yüksek hassasiyetler kazandılar." diyerek başladı.

Emine Erdoğan, su kaynaklarını bilinçli kullanmak ve doğal kaynakların korunmasını sağlamak amacıyla çocukların 30 büyükşehirde iki yıl boyunca çeşitli eğitimler aldığını söyledi.

Aldıkları eğitimlerini hayal dünyalarında zenginleştirerek resime dönüştüren ve illerinde birinci olan öğrencileri tebrik eden Erdoğan, ülkenin dört bir yanından gelen kabiliyetli çocuklara başarılar diledi.

Emine Erdoğan, sanat ve bilimin buluştuğu yerde gücün bulunduğunu, bilimin doğruya, sanatın da güzele odaklandığını ve ikisinin birlikteliğinin de insanlığı yücelteceğine işaret etti.

Çocukların su ve toprak üzerine düşünürken bir yanda yorumlama becerilerini diğer yanda da hayal güçlerini geliştirdiklerini belirten Erdoğan, daha önemlisinin ise doğal kaynaklar ve çevre konusunda bilinç kazandıklarına dikkati çekti.

"İklim sorunları, gelecek yüzyılın en önemli meselesi"

Emine Erdoğan, dünyanın bir yanda gelişirken bir yanda da doğal kaynaklarını hızla kaybettiğini söyledi.

Kentleşmenin, sanayileşmenin, katı atıkların büyük çevre sorunlarına sebep olduğunun altını çizen Erdoğan, "Küresel ısınma nedeniyle yaşanan iklim sorunları, gelecek yüzyılın en önemli meselesi olacaktır. Çölleşme ve kuraklık, küresel bir sorundur. Dünyada bu sorundan etkilenmeyen hiç kimse yoktur. Her yıl 100 milyon hektardan fazla tarım arazisi yok olmaktadır. Aynı şekilde 5 milyon hektarın üzerinde orman arazisi maalesef tahrip olmaktadır. Tüm bunlar 1 milyar insanın gıdaya ulaşımına manidir." diye konuştu.

Erdoğan, küresel gıda üretiminin her geçen gün azaldığını, gelişmiş ülkelerin sanayileşirken yaptığı tahribatın bedelini yoksul ülkelerin ödediğini vurguladı.

Bu nedenle sorunların merkezinde zihniyet meselesinin bulunduğunun peşinen kabul edilmesi gerektiğini ifade eden Emine Erdoğan, "Vicdanların çölleştiği bir dünyada, topraktaki çölleşmenin önüne geçmek de tabii ki zordur. Toprak ve su kaynaklarının yönetimini doğru yapar, çevre dostu politikalar geliştirir, israfın önüne geçersek çocuklarımıza daha iyi bir dünya bırakabiliriz." dedi.

"3,5 milyarı aşan fidan toprakla buluştu"

Emine Erdoğan, çocuklara sağlıklı bir çevre bırakmanın en temel sorumlulukları olduğunu belirterek, konuşmasına şöyle devam etti:

"Çünkü sağlıklı çevrede yaşamak her şeyden önce insan hakkıdır. Devletimiz, bakanlıklarımızın yaptığı başarılı çalışmalarla erozyonu önleme, toprak ve su kaynaklarını koruma konusunda büyük bir çaba içindedir. Dünyada orman varlığını arttıran ülke sayısı son derece azken, Türkiye 2023'te orman alanını ülkenin yüz ölçümünün yüzde 30'una ulaştırma hedefindedir. 2002'den bu yana 3,5 milyarı aşan fidan toprakla buluşmuştur. Güçlü tarım politikalarıyla su kaynaklarının doğru kullanımı konusunda önemli adımlar atılmıştır."

Bu çok yönlü seferberliğin eğitimle desteklenmesinin önemine işaret ederek, "Geleceğimi Koruyorum" projesinin bu anlamda bir farkındanlık çalışması olduğunu anlatan Emine Erdoğan, projenin açılışında çocuklara hediye edilen yeşil defterlerin, onların toprak ve tohumla tanışmasına vesile olduğunu da söyledi.

Emine Erdoğan, ektikleri tohumun filizlenmesini beklemenin çocuklara sabrı öğrettiğini dile getirerek, tabiatın ilgi alanlarına girdiğini, ağaçların cinsini tanıdıklarını, toprakları birbirinden ayırt etmeyi öğrendiklerini ifade etti.

Kadim medeniyetlerin, su kaynaklarının bulunduğu yerde ortaya çıktığını aktaran Erdoğan, şunları kaydetti:

"Su kaynaklarının korunması, medeniyetin korunması demektir. Şayet gençlerimize bu bilinci verebilirsek, gündelik hayatlarında su, toprak ve çevre duyarlılığı sağlayabilirsek gelecek için umudumuz daha da artacaktır. Bizim anlayışımızda toprak aynı zamanda vatandır. Şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış bu topraklar, sadece maddi bir unsur değildir. İstiklal şairimizin dediği gibi 'bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı. Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.' Şayet maddi ve manevi bilinci birlikte inşa edebilirsek bu emanetin hakkını da vermiş oluruz."

Projede ödül alan çocukları tebrik eden Emine Erdoğan, hayat boyu bu ödülü yaşatmalarını diledi.  

Çocuklara başarı belgesi verildi

Ödül törenine Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik de katıldı.

Konuşmaların ardından Bakan Çelik tarafından "toprak" ve "su" adlı çocuk karakterlerinin içinde olduğu cam fanusta, "Geleceğimi Koruyorum" projesini temsil eden bir aranjman ile projenin başlangıcından bugünlere geldiğini anlatan albüm, Emine Erdoğan'a takdim edildi.

Bakan Yılmaz tarafından da Emine Erdoğan'a, Osmanlı dönemine ait el sanatlarıyla yapılan bir tablo hediye edildi.

Tören sonunda Emine Erdoğan, "Geleceğimi Koruyorum" projesine katılan çocuklara başarı belgesi verdi. Daha sonra resim yarışmasının ödül töreni gerçekleştirildi.

emine erdoğan su kaynakları çevre günü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çevre ve Ekoloji
Çevre ve Ekoloji
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor