Advert
Advert

Yeşil Artvin Derneği’nden Dünya Çevre Günü Açıklaması

Yeşil Artvin Derneği “5 Haziran Dünya Çevre Günü” Nedeniyle Basın Açıklaması Gerçekleştirdi.

Yeşil Artvin Derneği’nden Dünya Çevre Günü Açıklaması
Yeşil Artvin Derneği’nden Dünya Çevre Günü Açıklaması Karadeniz Çevre Haber

Yeşil Artvin Dernek Binasında gerçekleştirilen basın açıklamasına Yeşil Artvin Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan dernek yöneticiler ve çevreciler katıldı.

Yeşil Artvin Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan burada yaptığı açıklamada, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü Ali Ve AysinBüyüknohutçu’ya adıyoruz dedi.

Ali ve Aysin’i Unutmayacağız, Unutturmayacağız!diyerekkonuşmasına devam eden Karahan şu ifadelere yer verdi:

“Bugün burada bir kez daha hayatlarını temiz ve sağlıklı bir çevre için mücadeleye adamış, ormanları ve yaşamı korumak için tüm tehditlere ve yıldırma çabalarına karşı yıllardır kararlılıkla direnen dostlarımız Aysin ve Ali Ulvi Büyüknohutçu için toplandık.

Uzun yıllardır Antalya’nın Finike ilçesindeki Alacadağ- Kızılcık yaylasında yaşayan, doğaya adanmış yaşamları içinde arıcılığı yeniden canlandırmaya, sedir ve çam ormanlarını taş ve maden ocaklarına karşı korumaya çalışan Ali Ulvi ve AysinBüyüknohutçu 9 Mayıs 2017 günü karanlık bir cinayetle bizlerden koparıldılar.

Bugün özel ve önemli bir günde, Birleşmiş Milletler tarafından 1972 yılından bu yana tam 45 yıldır kutlanan 5 Haziran Dünya Çevre gününde biraradayız. Türkiye’nin çeşitli illerinde göstermelik kutlamalarla, ödül ve plaket alışverişiyle hatırlanan çevre gününde, bizler yaşam savunucuları olarak Ali ve AysinBüyüknohutçu’yu anmak için bir araya geldik.

Bugün buradan bir yandan göstermelik olarak çevre gününü kutlarken, 2004 yılında değiştirilen maden yasasıyla birlikte kısa zamanda Türkiye’nin dört bir yanını doğa ve yaşam düşmanı binlerce maden ve taş ocağıyla talan edenlere sesleniyoruz.

HES projeleriyle nehirleri, mega projelerle denizleri ve ormanları, yol ve köprü projeleriyle yaylaları, termik ve nükleer santrallerle kentleri, çıkarmaya hazırlandıkları yeni Üretim Reformu Paketi’yle de ülkemizin dört bir yanındaki zeytinlikleri, meraları, kıyıları yokoluşa sürükleyenlere sesleniyoruz.

Ellerinizde tuttuğunuz sahte “çevre ödüllerini“ yok hükmünde sayıyoruz. Bizler doğa ve yaşam mücadelesinin gerçek yürütücülerine, bu uğurda karanlık bir cinayete kurban giden arkadaşlarımız Ali Ulvi ve AysinBüyüknohutçu’ya doğanın ve yaşamın en güzel ödülünü veriyoruz. Onların mücadelesini, taş ve mermer ocaklarına karşı yürüttükleri mücadeleyi devralıyoruz. Bu dünya çevre gününü, yaşam için mücadelede yitirdiğimiz Ali ve Aysin’e adıyoruz..

Türkiye’nin dört bir yanında yaşam alanlarımız, çevremiz ve doğa için mücadele eden yaşam savunucuları olarak hukukun askıya alındığına, adalet duygusunun yok olduğuna dair endişelerimize rağmen Ali Ulvi ve Aysin’in devam eden mahkeme sürecinin her aşamasında takipçisi olacağımızı bir kez daha buradan duyuruyoruz. Bu karanlık cinayetin üzerini örtmeye yönelik tüm girişimleri boşa çıkarmak için elimizden gelen herşeyi yapacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın. Katillerinin yakalanması, bu karanlık cinayetin tüm boyutlarıyla aydınlatılması ve Türkiye’nin her yanında yaşam savunucularına yönelik devam eden saldırıların son bulması için mücadele etmeye devam edeceğiz.

Bu amaçla 6 Haziran 2017 günü Ankara’da TBMM’de olacak, Ali ve Ayşin Büyüknohutçu cinayetinin aydınlatılması için destek olmaları amacıyla çeşitli siyasi partiler ve gruplarla görüşecek, TBMM’de bir basın açıklaması düzenleyeceğiz. 9 Temmuz’da Antalya’da doğa ve yaşam savunucuları olarak cinayetin tüm yönleriyle aydınlatılmasını ve yaşam savunucularına yönelik saldırıların durdurulmasını talep eden büyük bir miting düzenleyeceğiz.

Ali Ulvi ve AysinBüyüknohutçu anısına doğayı ve yaşamı yokeden taş ve maden ocaklarına, rant ve talan çetelerine karşı mücadeleyi ülkemizin her karış toprağında sürdüreceğiz. Kimsenin kuşkusu olmasın, artık her ovada, her yaylada ve her nehirde, tüm denizlerde ve ormanlarda, bütün ırmaklarda ve dağlarda Ali ve Aysin’in sesi yankılanacak.Vazgeçmeyeceğiz, yaşamı savunmaya devam edeceğiz!”

Yeşil Artvin Derneği 5 Haziran Dünya Çevre Günü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çevre ve Ekoloji
Çevre ve Ekoloji
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor