Advert
Advert

Yenişehir’in Altınları Tarlada

İlçemizin altın biberlerin fideleri, tarlalara ekim işlemleri bitmek üzere.

Yenişehir’in Altınları Tarlada
Yenişehir’in Altınları Tarlada Karadeniz Çevre Haber

Önceki gün Çelebiköylü bazı üretici arkadaşların biber tarlalarını gezdim, bazı ilaç bayilerine uğradım. Gördüm ki zirai ilaç fiyatlarında çok anormal artışlar var. Hele hele bir mısır yabancı ot ilacının fiyatını duyunca neredeyse küçük dilimi yutacaktım! Bir herbisitin bu fiyatlardan kullanımı, yemin ederim çiftçimin daha işin başında belini büker. 

 

Diyelim ki çiftçim kullandı, ürününü yetiştirdi, peki bu yetiştirdiği ürününün satış fiyatında, kullandıkları ilaç zammı kadar bir satışlarda yükselme olacak mı? BENCE HAYIR! O zaman çiftçim istediği paraları kazanamayacak, şayet zarar ederse, o ilaç parasını ödeyecek m?. KOCAMAN BİR HAYIR. Peki ilaç bayilerinden ilaç firmalarına sağlıklı ödeme olacak m? BUNA DA BİR HAYIR. O zaman neden bir şeyin makul fiyatlandırılması yapılmıyor, neden benim çiftçimin kazancına göz dikiliyor? Zirai ilaç fiyatları şimdiden girdi masraflarını yükselttiğine göre üreticimin Allah yardımcısı olsun.

Üretici kardeşim şu andaki biber fidelerinin önce sağlıklı köklenmelerini sağlamak amacıyla, at sürümü, hafif bir çapayla yapılan toprak gevşetilmesi ve ilaçlama tankerine 400 lt’lik 10 lt. leornarditli sıvı hümik asit, 2 kg. hektaşın fosforin ilacı (fungisit)3 lt. toprak altı zehri ve köklendirici olarak da fosfor ağırlıklı bitki besin koyarak tabi ki PH düşürücü koyun. Sakın yapıştırıcı koymayın ve 400 lt’lik tanker ile 10 dönüm tarladaki biber fidelerini ilaçlaması yapmanızı tavsiye ederim. ÖNCE KÖKLERİ GELİŞTİRELİM BİBER FİDELERİMİZİN.

Bursa Belediye Başkanımız Recep Altepe’den Allah razı olsun. Yenişehir çiftçisine biber fidesi dağıtımında bulundu. inşallah, TARIM A.Ş İLE YETİŞTİRİLEN ÜRÜNLERİN ALIMINDA DA BULUNARAK Yenişehir çiftçimizi bu sene rahat bir sezon geçirmesini sağlar ve inşallah sebze halimizi de TARIM A.Ş BİR YOLUNA SOKARAK ÇİFTÇİMİN SAĞLIKLI ALIŞVERİŞİNİ YOLUNA KOYAR.

Şimdi bu fide dağıtımından sonra bir sorum var Yenişehir Ziraat odası başkanına… Geçen sene projeleri çizilip, Kaymakamlığa verilen solucan gübre imalat ve fide üretim tesisi için, kaymakamlıktan yer alınan 8 dönümlük arazı üzerine işletmelerin kurulumu hangi aşamaya gelmiştir? Ne zaman sonuçlanacaktır? Bu soruya cevabını oda başkanımızın cevabını benimle birlikte çiftçilerimiz de beklemektedir.

Sevgili dostlarıma, üretici arkadaşlarıma, sigarasız bir ortamda sağlıklı bereketli huzurlu yaşamlar dilerken, ŞEHİT OLAN KAHRAMAN ASKER VE SUBAYLARIMIZA ALLAHTAN RAHMET, AİLELERİNE BAŞ SAĞLIĞI DİLERİM.

bursa çevre fidan dikim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çevre ve Ekoloji
Çevre ve Ekoloji
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor