Advert
Advert

15 Temmuz Şehitleri Anısına 248 Bin Fidan Dikildi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İÇEM Vakfı tarafından 15 Temmuz Şehitleri anısına 248 bin fidanın dikim törenine katıldı.

15 Temmuz Şehitleri Anısına 248 Bin Fidan Dikildi
15 Temmuz Şehitleri Anısına 248 Bin Fidan Dikildi Karadeniz Çevre Haber

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bir dizi programa katılmak için bulunduğu Kayseri’de, İÇEM Vakfı’nın 15 Temmuz Şehitleri Anısına dikimini gerçekleştireceği “248 bin fidan dikim törenine” katıldı. Değerlendirmelerinde “çevre” vurgusu yapan Bakan Özhaseki, sanayileşmeyle birlikte artan hızlı tüketimin çevre sorunlarını beraberinde getirdiğini belirtti. Konuşmasında fidan dikiminin önemine değinen Özhaseki, “Son yıllarda yaşanan çevre tahribatıyla birlikte yüzey sıcaklığı 1 derece arttı. Denizler 19 santimetre yükseldi, karbon salınımı da yüzde 42 oranında arttı” dedi.
 
Söz konusu verilere göre sıcaklığın giderek artması durumunda tabiatın giderek yaşanmaz bir hal alabileceğini dile getiren Özhaseki, “Tabiat Cenab-ı Hak tarafından denge içinde yaratılmıştır. Bu dengenin korunması, kirletilmemesi esastır. Eğer bozmaya kalkarsak tabiat bizden intikam alır. Evliya Çelebi Seyahatnamesinde, insanların ağaçların gölgesinde kilometrelerce yürüdüğünden söz eder. Şimdi etrafımızda ağaçları zor görüyoruz. Yeniden ağaçlandırma seferberliğinin başladığı Türkiye’de bu konu çok önemli diye düşünüyorum. Vakfın yaptığı bu etkinliği önemsiyoruz. İşlerimize ara verip fidan dikimine destek verdiğimizi göstermek amacıyla buradayız. Oluşacak bu çevre bilinci, hepimizi kurtaracak bir bilinç diye düşünüyorum.  Batılılar bize bakınca kendilerini çok çevreci görüp özellikle bizim insanımızı da çevre değerlerinden uzak insanlar olarak görmesi iç acıtıcı. Kadim medeniyetimize baktığımızda önce Cenab-ı Hak sevgisinden kaynaklanan bir insan sevgisi vardır, daha sonra çevrede yaratılan ne varsa, tüm mahlukata duyulan sevgi vardır. Onlara karşı merhametle yaklaşmamız gerektiğini Yüce Peygamberimiz her fırsatta ifade eder” diye konuştu.
 
 
“BUNLARA DESTEK VERENLERİN İNSANLIĞINDAN ŞÜPHE EDERİZ”
 

Çevre bilincinin oluşmasının yanı sıra söz konusu fidan dikim projesinin 15 Temmuz Şehitleri anısına yapılmasının da anlamlı olduğunu ifade eden Bakan Özhaseki, özetle şunları söyledi:
“Bir başka önemli konu da bu etkinliğin 15 Temmuz şehitlerimiz adına yapılmasıdır. Gerçek yüzünü saklayarak insanları kandıran bu adi yapı insanları acımasızca kurşunladı. Bugün de Türkiye’nin aleyhine çalışan en tehlikeli örgüt olarak faaliyetlerini yürütüyorlar. Bunlara destek verenlerin 15 Temmuz’da da gözü açılmadıysa insanlığından şüphe ederiz. Bunlar satılmış uşaklar. Amerika’nın kucağına oturan adi adama hala inanıp, saçmalıklarını kutsuyorlar. Bu milletin yüzde 99’undan fazlası bunların gerçek yüzünü gördü. Türkiye’de bunların yeri kalmadı. Geçtiğimiz bir yılda Türkiye büyük badireler atlattı. Bir taraftan PKK ile bir taraftan da bu adilerle savaştık”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki fidan 15 temmuz şehitleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çevre ve Ekoloji
Çevre ve Ekoloji
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor