Advert
Advert

Keten Tohumu ve Mucicevi Faydaları

Keten bitkisinin tohumları ortalama 50-100 milimetre uzunluğundadır. Keten tohumu genel olarak Akdeniz iklimini sever.

Keten Tohumu ve Mucicevi Faydaları
Keten Tohumu ve Mucicevi Faydaları Karadeniz Çevre Haber

Uç kısımları sivri yaprakları vardır ve mavi renkli çekici çiçeklere sahiptir. Yaz ayarında meyvelerini vermeye başlar ve meyve yanında iki  tane tohum verir. Keten tohumları birçok açıdan sağlığa faydalıdır. Keten tohumlarının içerdiği birçok mineral ve vitaminler vardır. Keten tohumunun şekli oval, yassı ve serttir.
Keten tohumu C, E ve K vitaminleri içermektedir. Ayrıca, kalsiyum, bakır, demir açısından zengindir. Keten tohumu tam bir magnezyum deposudur.  Bunun dışında Omega 3 yağları açısından çok zengindir. Bu yüzden keten tohumu özellikle kilo vermek isteyen kişilerin ve vejetaryenların başlıca tükettiği besinlerden bir tanesidir.

Keten Tohumunun Sağlığa Faydaları
Keten tohumu diğer yağlı tohumlar gibi yüksek kalori içermektedir. 100 gramlık keten tohumu tüketim günlük ihtiyacın ortalama %27’sini karşılamaktadır. Bunun dışında keten tohumlarının sağlık açısından çok fazla faydası olan diyet lifi içermektedir. Keten tohumunun ayrıca bol miktarda içerdiği diğer vitaminler ve mineraller vücudu başta kanser olmak üzere birçok hastalıktan korur.

 

Keten Tohumu Sindirim Sistemi Sağlığına Faydalıdır: Keten tohumu içerdiği diyet lifleri sindirim sitemi için çok faydalıdır. Keten tohumu bol miktarda içerdiği diyet lifleri sindirilmesi zor olan besinlerin daha kolay sindirilmesini sağlar ve bu sindirim sistemin aşırı yorulmasına engel olur. Bu özelliği ile keten tohumu bağırsakların düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Keten tohumunun içerdiği bol miktardaki diyet lifleri ayrıca erkeklerde prostat kanseri kadınlarda ise meme kanserine yakalanma riskini azaltır.

 
Keten Tohumu Kalp Sağlığını Korur: Keten tohumunun diğer bir özelliği ise iyi bir antioksidan olmasıdır. Bu özelliği ayrıca keten tohumunun kolesterolü sağlıklı bir seviyede tutmasını sağlar. Aynı zamanda kan şekerini düzenler. Bütün bu özelliği sayesinde de dolaylı olarak kalp ve damar sağlığını korur. Ketene tohumu böylece yüksek kolesterolden ve kan şekerinden kaynaklanabilecek kalp hastalıklarını engeller.
Genel anlamda meyve , sebze ve kepekli tahıllar zengin bir diyet depolarıdır. Bu tür besinler kalp hastalıkları ve felç risklerini azaltırlar. Düzenli olarak keten tohumu tüketmek kötü kolesterolü düşürür ve iyi kolesterol seviyesini arttırır.

 

Metabolizmayı Güçlendirir: Keten tohumu vücudun genel anlamda düzgün çalışması için gerekli ola B vitamini, manganez ve magnezyumu bol miktarda içermektedir. Bu vitamin ve elementler yardımıyla genel anlamda vücudun sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirmesini sağlar. Ayrıca kemik ve iskelet sağlığında keten tohumunun oynadığı rol çok fazaladır.

Kadın Hormonlarını Keten Tohumu Dengeler: Keten tohumu kadın hormonunu dengeleyen bir madde olan lignans maddesini bol miktarda içermektedir. Bunun yanında aynı madde doğurganlığı arttırır ve menopoz semptoplarını azaltır. Ayrıca bu maddenin meme kanserini önleyici özelliği vardır.
 

Keten Tohumu Menepoz Sorunlarını Ortadan Kaldırır: Son zamanlarda yapılan çalışmalar keten tohumunun menepoz sorunları için şifa olduğunu ortaya koymuştur. Bunun yanında vajinal kuruluk tedavisi için etkili bir şifa kaynağı olabilir. Dolaylı olarak bu sorunlardan kaynaklanan sinir bozukluklarını ortadan kaldırır.
 

Yüksek Kolesterolü Dengeler: Keten tohumunun içerdiği bol miktardaki Omega 3 ve Omega 6 kolesterol üzerinde olumlu etki kapmaktadır. Keten tohumunun bol miktarda içerdiği bu yağlar sayesinde iyi ve kötü kolesteroller sağlıklı seviyede korunabilir.

Keten Tohumu Kanserle Mücadele Eder: Keten tohumun kansere karşı bir tedavi edici özelliğinin olduğunu söylemek doğru olmaz. Fakat içerdiği liganan adındaki maddenin kanser ve kanser çeşitlerini engelleyici özelliğinin olduğu söylenmektedir. Bu konuyla alakalı hayvanlar üzerinde yapılan bilimsel çalışmalar lignanarın kansere neden olan hücreleri ve tümörleri ortadan kaldırdığını ortaya koymuştur. Fakat bununla alakalı insanlar üzerinde nasıl bir etki yaptığı kesin olarak ortaya konulmamıştır.
Diyabet Sorunları İçin Teket Tohumu: Günlük olarak tüketilen keten tohumu çok ilerlememiş ve şiddetli olmayan diyabet problemlerini ortadan kaldırabilir.  Bunun yanında kan şekerini sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olur.
Keten Tohumu Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Keten tohumunun bol miktarda içeridiği Omnega 6 ve Omega 3 yağ asitleri ve ayrıca bol miktardaki alfa-linolenik asit, vücut için ve bağışıklık sisteminin yabancı, zararlı maddelerle mukavemetini güçlendirir.  Bu yüzden düzenli olarak keten tohumu tüketimi genel anlamda bütün bünyeyi korumamızı sağlar.

Kabızlık Sorununa Çözüm: Keten tohumu hiçbir yan etkisi olmadan kabızlık sorunu giderebilir. Çok iyi bir müshil görevi icra eder. Bu özelliği sayesinde kilo sorunu olan kişiler için önemli bir şifa kaynağıdır.
Keten Tohumu Kilo Vermeye Yardımcı Olur: Keten tohumu içerdiği maddelerin yardımıyla bünyede bulunan gereksiz yağların eritilmesi yanında bağırsakları çalıştırarak kilo vermeye yardımcı olabilir.
Keten Tohumu Nasıl Tüketilir: Keten tohumunu tüketilir hale getirmek çok kolaydır. Bunun için iki büyük bardak suya havanda iyice ezdiğiniz bir çorba kaşığı keten tohumunu koyun ve iyice ezin. Elde edeceğiniz toz halindeki keten tohumunu suda 8-10 dakika kaynatın ve soğuduktan sonra için.

keten tohumu keten tohumu faydaları zayıflama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çevre ve Ekoloji
Çevre ve Ekoloji
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor