Advert
Advert

Kızılırmak Deltası Kuş Cennetine Gitmediniz mi?

Samsun’un Bafra İlçesinden Karadeniz’e dökülen ve Türkiye’nin en büyük akarsuyu olan Kızılırmak, denizle buluştuğu noktada verimli Bafra Ovası’nı meydana getiren Kızılırmak Deltası’nı oluşturuyor.

Kızılırmak Deltası Kuş Cennetine Gitmediniz mi?
Kızılırmak Deltası Kuş Cennetine Gitmediniz mi? Karadeniz Çevre Haber

Bafra Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti

Jeolojik açıdan bin ila iki bin yıl gibi kısa bir sürede oluşan deltada, Liman Balık, Uzun, Cernek, Gıcı, Tatlı, Karaboğaz, Gölü ve Mülk Gölleri bulunuyor. Farklı ekolojik karakterlere sahip habitatların bir arada bulunması, besin maddelerinin zenginliği ve uygun iklim koşulları deltanın eşine az rastlanır ölçüde biyolojik çeşitliliğe sahip olmasını sağlamış.

Kızılırmak Deltası, mikro ve makro faunanın çok yüksek bir üretim düzeyine ulaştığı yeryüzünün en verimli doğal alanlarından biri. Göç sırasında Karadeniz’i doğrudan aşan kuş türleri için hayati önem taşıyan delta, bu kuşların uçuş hazırlığı ve uçuş sonrası dinlenebildikleri, beslenebildikleri ve korunabildikleri tek alan.

Samsun’un Bafra İlçesinden Karadeniz’e dökülen ve Türkiye’nin en büyük akarsuyu olan Kızılırmak, denizle buluştuğu noktada verimli Bafra Ovası’nı meydana getiren Kızılırmak Deltası’nı oluşturuyor. Bafra Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin yer aldığı; Samsun-Sinop kara yolunun kuzeyinde bulunan bu bölge, 19 Mayıs, Bafra ve Alaçam ilçe sınırları içerisinde kalıyor.

Denizden güneye doğru basamaklar halinde yükselen deltanın gerisinde, Kızılırmak’ın her iki kenarında yay şeklinde uzanan Kuzey Anadolu Dağları’nın ilk sırasını oluşturan platolar yer alıyor. Oldukça büyük bir arazi olan bölgede, irili ufaklı göller, Longoz (Su basar) ormanları, sazlık alanlar, yaban hayatı geliştirme sahaları, tuzcul bataklıklar, ıslak çayırlar, kumul çalı toplulukları, tarım alanları ve yerleşim alanları bulunuyor.

 

bafra kızılırmak deltası kuşcenneti samsun büyükşehir belediyesi bafra belesiyesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çevre ve Ekoloji
Çevre ve Ekoloji
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor