Advert
Advert

Botanik Park Sökülüyor

Geçtiğimiz ay botanik parka yapılacak olmasıyla gündeme gelen şehir hastanesi için ilk adım atılıyor.

Botanik Park Sökülüyor
Botanik Park Sökülüyor Karadeniz Çevre Haber

Birçok kesimin şehir hastanesinin botanik parka yapılacak olması nedeniyle tepki gösterdiği proje kapsamında, parkta söküm çalışmaları başlatıldı.
Dört yıldır yer sorunu aşılamayan şehir hastanesinde son sözü Sağlık Bakanlığı söyledi. 16 Nisan Referandum çalışmaları kapsamında Ordu’ya gelen ve şehir hastanesinin yapılacağı araziyi inceleyen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, arazinin engebeli olması nedeniyle projenin yapılmasına sıcak bakmamıştı. Daha sonra şehir hastanesi için yeni bir yer bulunması talimatı veren Bakan Akdağ’ın önüne, Ordu Şehir Ormanı Botanik Bahçesi’nin kurulduğu arazi koyuldu. Sivil toplum kuruluşları, iş dünyası ve vatandaşların tepki gösterdiği alan için ilk kazma geçtiğimiz günlerde vuruldu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla yapılan Türkiye’de dördüncü, Karadeniz’de ilk olan 116 dönüm Ordu Botanik Parkta ise söküm çalışmaları başlatıldı. Yaklaşık 15 milyon lira harcanarak yapılan botanik parkta büyükşehir belediye ekipleri tarafından aydınlatma lambaları ve yere döşenen parkeler söküldü.

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ DE ONAYLAMADI

İnşaat Mühendisleri Odası Ordu İl Temsilcisi Fatih Sarı, şehir hastanesinin yapılacak olduğu Eskipazar Mahallesi’nin konum itibariyle uygun olmadığını söyledi. Fatih Sarı, “Teknik detaylarına göre o arazi uygun olabilir ama bence konum olarak uygun değil. Şehir hastaneleri daha şehir dışında veya sırtlarda yapılmalıdır. Düz arazilerimizi bu şekilde kaybetmektense eğimli arazilerimizi kullanarak onları kazandırmamız lazım. Bu ovalar değerli topraklar. Buralar daha farklı şekilde değerlendirilebilir. Bence böyle remi kuruluşlar için atıl durumda olan araziler kullanılmalıdır. Daha faydalı olur diye düşünüyorum.  Bakanlık da bu konuda aceleci olmayacaktır bence.  Daha doğru tespitlerde, daha doğru yere karar vereceğini tahmin ediyorum.” dedi.

 

botanik park şehir hastanesi Sağlık Bakanı Recep Akdağ ordu Ordu Şehir Ormanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çevre ve Ekoloji
Çevre ve Ekoloji
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor