Advert
Advert

Türkiye Hem Tür, Hem Genetik Hem De Ekosistem Seviyelerinde Yüksek Bir Çeşitliliğe Sahip

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Dünya Biyolojik Çeşitlilik Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Türkiye Hem Tür, Hem Genetik Hem De Ekosistem Seviyelerinde Yüksek Bir Çeşitliliğe Sahip
Türkiye Hem Tür, Hem Genetik Hem De Ekosistem Seviyelerinde Yüksek Bir Çeşitliliğe Sahip Karadeniz Çevre Haber

Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun mesajı şöyle;

“Birleşmiş Milletler (BM) Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi ülkemizde 1997 yılında yürürlüğe girdi. Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi; genetik kaynakları uluslararası bir anlaşmada bağlayıcı hüküm ve yükümlülüklerle ele alan ilk anlaşma olması sebebiyle Türkiye için önemi her geçen zaman daha da artmaktadır.
 

Ülkemizdeki uygulaması Bakanlığımıza bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP)Genel Müdürlüğü tarafından koordine edilen sözleşmeye 200 civarında ülke taraf oldu. Sözleşmenin gayesi; biyolojik çeşitliliğin korunması, biyolojik kaynakların sürdürülebilir kullanımı ve genetik kaynaklardan sağlanan faydaların eşit ve hakkaniyetli paylaşımıdır.

Biyolojik çeşitlilik, canlıların farklılığını ve değişkenliğini, birbirleriyle ve çevreleriyle karşılıklı etkileşimlerini ifade etmektedir. İnsanların başta gıda olmak üzere temel ihtiyaçlarını karşılamasında vazgeçilmez bir yeri olan canlı kaynakların temeli biyolojik çeşitliliktir. Dünyanın giderek azalan canlı kaynakları ve giderek kirlenen toprak ve su kaynakları dikkate alındığında, ülkelerin sahip olduğu biyolojik çeşitlilik, giderek stratejik bir güç durumuna gelmektedir.

Türkiye, kuzey ile güney, batı ile doğu arasındaki geçiş noktası olarak, üç farkı biyocoğrafik alanı birleştiren ve geçiş formları ile birlikte, Avrupa-Sibirya, İran-Turan ve Akdeniz olmak üzere üç biyocoğrafik alanı kapsayan bir ülkedir. Bu sebeple Türkiye hem tür, hem genetik hem de ekosistem seviyelerinde yüksek bir çeşitliliğe sahiptir.

Flora açısından bakıldığında Türkiye bütün Kara Avrupa’sından daha zengin bir çeşitlilik göstermektedir. Mevcut 11 bin 707 türümüzün 3 bin 649’u endemiktir.

Küresel ölçekte, ülkelerin sahip olduğu biyolojik çeşitlilik, özellikle genetik kaynaklar anlamında büyük bir güç ve fırsat kazandırmaktadır. Ülkemiz, gerek coğrafi yapısı, gerekse değişik ekolojik koşulları sebebiyle, Dünyanın çok önemli gen ya da orijin merkezinin örtüştüğü bir konumdadır. Bu sebeple sahip olduğumuz biyolojik zenginliğimizin ortaya konulması ve korunması maksadıyla ‘’Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi’’ hazırlanmış ve 2013 yılında Kalkınma Bakanlığı’ndan onay almıştır. Bugüne kadar çalışmalar 33 ilde tamamlanmış olup 43 ilde devam etmektedir. 2018 yılı sonuna kadar 81 ilimizde bu çalışmalar tamamlanarak, öz kaynaklarla ve yerli uzmanlarla ülkemizin Biyolojik Çeşitlilik Haritası ortaya çıkarılması planlanmaktadır.

 

Proje kapsamında en önemli kısımlardan biri de Bakanlığımız tarafından 2007 yılında hizmete giren “Nuh’un Gemisi Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Veri Tabanı” dır. “Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi” öncesi veri tabanında 518 bin 642 adet veri bulunuyorken, projede 33 il tamamlanmış olmasına rağmen veri tabanındaki veri sayısı yaklaşık 2 katına çıkarılmış ve 1 milyon 677 olmuştur. Şu ana kadar tamamlanan iller sonucunda toplamda 223 bin 745 konumsal gözlem noktasında 141 bin 435 adet fauna noktası ve 82 bin 310 adet flora noktası belirlenmiştir. Toplamda 10 bin 258 adet takson tespiti yapılmıştır. Bu taksonlardan 9 bin 56 adeti flora taksonu, bin 202 adeti de fauna taksonu olarak tespit edilmiştir. Tamamlanan iller kapsamında 71 adet lokal endemik ve 2 bin 488 adet de endemik takson tespit edilmiştir.

2017 yılında Bakanlığımızca,  Biyoçeşitliliğe Dayalı Ulusal Geleneksel Bilginin Kayıt Atına Alınması Projesi’ne 6 pilot ilde başlanmış olup, proje neticesinde Türkiye’deki biyolojik çeşitliliğe dayalı geleneksel bilginin kayıt altına alınması sağlanmış olacaktır.”

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Dünya Biyolojik Çeşitlilik Günü Hem Genetik Hem De Ekosistem Seviyeleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çevre ve Ekoloji
Çevre ve Ekoloji
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor