Advert
Advert

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Kongresi Sonuçlandı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Necmettin Erbakan Üniversitesi paydaşlığında 9-12 Mayıs tarihleri arasında “Tabii ve Sağlıklı Hayat” ana teması ile Konya’da toplanan I. Uluslararası Tıbbi Aromatik Bitkiler Kongresi sonuç raporu açıklandı.

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Kongresi Sonuçlandı
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Kongresi Sonuçlandı Karadeniz Çevre Haber

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ında açılışına iştirak ettiği ve çok sayıda akademisyenin katılım sağladığı kongrenin ardından açıklanan raporda bir çok hususta tavsiye kararı alındığı belirtildi.
 

Kongre’ye 1543 Kişi Katıldı

Özellikle tıbbi ve aromatik bitkiler hususunda tanınmış ve uzman akademisyenlerden oluşan toplamda 1543 kişinin katılım sağladığı ve başarılı bir şekilde neticelendiği kongrede Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Koordinasyon Üst Kurulu oluşturulması yönünde bir tavsiye kararı alındı.

Sağlık üzerine olumlu etkileri olduğu bilinen bitkilerin yanlış kullanılması sonucu çok ciddi sağlık tehditlerine yol açacağının vurgulandığı kongrede özellikle sektörün ve bu vatandaşların problemlerine yönelik çözüm üretilmesi maksadıyla bir üst kurul oluşturulması gerektiği belirtildi. Söz konusu kongrede Orman ve Su İşleri, Sağlık, Gıda, Tarım ve Hayvancılık, Gümrük ve Ticaret ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın temsil edileceği Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Koordinasyon Üst Kurulu oluşturulması tavsiye edildi.

1. Uluslarası Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Kongresi’nde konu ile alakalı bilimsel çalışmalar yapılarak pratiğe dökülmesi, bitkisel ilaç sanayinin gelişmesine destek verilmesi, uluslararası ticarette önem taşıyan türlerin üretiminin ve ihracatının artırılması, özellikle bu alanda üretim yapacaklara eğitim verilmesi gibi tavsiye kararları da alındı. Ayrıca bir sonraki Ulusal Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Kongresi’nin 2018-2019 eğitim-öğretim döneminde Afyon Kocatepe Üniversitesi ev sahipliğinde yapılması teklif edildi.

“Kongremiz Meyvelerini Vermeye Başlayacak”

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tıbbi ve aromatik bitkiler alanında bir ilki gerçekleştirildiğini belirterek şunları söyledi:

“Dünya’da tıbbi ve aromatik bitkiler çok büyük bir pazara sahip. Ülkemizde bitki çeşitliliği bakımından oldukça zengin. Bu sebeple söz konusu pazardan bizde payımıza düşeni almalı ve sektörü büyütmeliyiz. Bu maksatla tıbbi bitkiler konusunda üzerimize düşen ne varsa yapmaya çalışıyoruz. Konya’da toplanan ve başarılı bir şekilde neticelenen kongrede emeği geçen başta akademisyenlerimiz olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Kongremiz inşallah meyvelerini vermeye başlayacak. Alınan tavsiyeleri kararlarınında en kısa zamanda uygulamaya konulmasını temenni ediyorum.”

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Necmettin Erbakan Üniversitesi I. Uluslararası Tıbbi Aromatik Bitkiler Kongresi Tabii ve Sağlıklı Hayat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çevre ve Ekoloji
Çevre ve Ekoloji
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor