Advert
Advert

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Göçmen Kuşlar için İş Başında

Bakanlığın İzleme Çalışmalarında Bu Kez Leylekler Kamera Karşısında…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Göçmen Kuşlar için İş Başında
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Göçmen Kuşlar için İş Başında Karadeniz Çevre Haber

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü türleri koruma ve izleme çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bu çerçevede yürütülen çalışmalarla Kızılırmak Deltası’na iki adet fotokapan kurularak, deltadaki leylekler izlenmeye başlandı.


 

Kızılırmak Deltasına Leylekler İçin 2 Adet Fotokapan Yerleştirildi

Kızılırmak Deltası’nda bulunan Leylek Ormanı’nda bir adedi leylek yuvasına, bir adeti de alanı görecek şekilde olmak üzere 2 adet fotokapan yerleştirildi. 46 adet leylek yuvasının bulunduğu ve 100’e yakın leyleğin yaşadığı alana kurulan bu fotokapanlar sayesinde, yavrular yuvadan uçmaya başladığında görüntü alınabilecek.


 

Ayrıca fotokapan çalışmalarına ilave olarak DKMP Genel Müdürlüğü ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi arasında yapılan işbirliğiyle Kızılırmak Deltası’nda bulunan 8 adet leyleğe uydu vericisi takıldı. Takılan bu vericiler sayesinde leyleklerin habitat kullanımlarının tespiti, göç hareketliliği, konaklama yerleri ve geri dönüp dönmediklerinin takibi yapılabiliyor. Takip edilen leyleklerden alınan veriler neticesinde bir adet leyleğin Mozambik’te olduğu tespit edildi.


 

“Yaban Hayatı İçin Yeni Projeler Geliştirmeye Devam Edeceğiz”

Ülkemizin sahip olduğu yaban hayvanı çeşitliliğinin korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından envanter ve izleme çalışmalarına büyük bir önem verdiklerini belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Tabiatta bulunan hayvanları izlemek için çeşitli teknikler kullanıyoruz. Özellikle Kızılırmak Deltası’ndaki leylekleri takip etmek için fotokapan kurduk. Yine burada 8 adet leyleğe uydu vericisi taktık. Bu metotlarla hayvanları izleyerek, onlar için yapmamız gereken ne varsa yapıyoruz. Özellikle elektrik direkleri üzerine yuva yapan leyleklerin zarar görmemesi için şu ana kadar 926 adet yapay leylek yuvası tesis ettik. İlerleyen zamanlarda yaban hayatı için yeni projeler geliştirmeye devam edeceğiz.”

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Kızılırmak Deltası Leylekler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çevre ve Ekoloji
Çevre ve Ekoloji
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor