Advert
Advert

Ekmeğe Ramazan Öncesi Zam mı Geliyor?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, ekmek fiyatlarının tek merkezden belirlenmesine yönelik çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ekmeğe Ramazan Öncesi Zam mı Geliyor?
Ekmeğe Ramazan Öncesi Zam mı Geliyor? Karadeniz Çevre Haber

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, ekmek fiyatlarının tek merkezden belirlenmesine yönelik çalışmalara ilişkin, "Ekmek üretiminin girdilerinde bir değişiklik olmamasına rağmen illerde fiyat farklılıklarından dolayı ne gibi bir yaklaşım sergileyebiliriz diye yaptığımız bir çalışmadır. Yoksa alınmış ve hemen uygulamaya konulmuş bir karar yok." dedi.

Çelik,ekmekteki fiyat farklılıklarının önüne geçmek için yürütülen çalışmalara değindi. Ekmek fiyatlarının hâlihazırda 81 ildeki komisyon kararı ve valilik onayıyla belirlendiğini hatırlatan Çelik, bu nedenle bazı fiyat farklılıklarıyla karşı karşıya kalındığını söyledi.

Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesinde (Gıda Komitesi) bu konuyu tartıştıklarını belirten Çelik, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı ve yöneticileriyle bir araya geldiklerini, aksaklıkların giderilerek olumsuz uygulamaların önüne geçmek için nasıl bir yöntem izleyebileceklerine ilişkin görüş alışverişinde bulunduklarını bildirdi. Çelik, şöyle devam etti:

"Ankara'da bütün sivil toplum kuruluşlarının, esnaf odalarının, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin katılımıyla 'bir yapının oluşması mı doğru olur, yoksa illerdeki bu yapının idame ettirilmesi mi', bunun üzerinde duruyoruz. Şu anda Fırıncılar Federasyonu ve esnaf odalarıyla değerlendirmelerimiz devam ediyor. Gıda Komitesinde de bu konuyu görüşüyoruz. Ekmek üretiminin girdilerinde bir değişiklik olmamasına rağmen illerdeki fiyat farklılıklarına karşı nasıl bir yaklaşım sergileyebiliriz diye yaptığımız bir çalışmadır, yoksa alınmış ve hemen uygulamaya konulmuş bir karar yok."

Çelik, ilgili taraflarla görüşerek en doğru, adaletli ve sağlıklı kararı almaya çalıştıklarını, cumartesi günü de Maliye Bakanı Naci Ağbal ile konuyu değerlendirmek üzere bir araya geleceklerini söyledi. Çelik, "Özellikle tarla ve market fiyatı arasında oluşan farklar konusunda aksaklıklar nerelerdedir, tüm bu konuları da değerlendireceğiz." ifadesini kullandı.

Fırıncı esnafının maliyet ve kârlarını sıkıntıya sokacak bir yaklaşımla hareket etmediklerinin altını çizen Çelik, değerlendirmenin illerde maliyet farkı bulunmamasına karşın fiyat farkları olmasından kaynaklandığını kaydetti.

Çelik, çalışmaya yönelik farklı iddiaların gündeme getirilmesine ilişkin de "Bu 'Biz merkezden bir fiyat koyacağız, Edirne'den Kars'a herkes buna uyacak' gibi bir yaklaşımın ürünü değil. Hem ilgili taraflarla hem de Gıda Komitesinde görüştüğümüz bir konu. Diğer önlemlerle birlikte ekmekle ilgili alınması gereken önlem varsa açıklarız ama şu anda görüşme safhasında olduğunu belirtelim." diye konuştu.

 

ekmek zam Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çevre ve Ekoloji
Çevre ve Ekoloji
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor