Advert
Advert

Yerli Tohum Yerine İthal Tohum Kullanılmasına Tepki Gösterdiler

Balıkesirli tohumcular ithal tohum yerine yerli tohum üretimi için birleştiler. Ülkemizde yerli tohumun üretilmesi için her türlü imkan ve hava şartları toprak varken ithal tohum kullanılmasına tepki gösterdiler.

Yerli Tohum Yerine İthal Tohum Kullanılmasına Tepki Gösterdiler
Yerli Tohum Yerine İthal Tohum Kullanılmasına Tepki Gösterdiler Karadeniz Çevre Haber

Geçit ikliminin hüküm sürdüğü ilimiz;  üretim sezonunun uzunluğu, sıcaklık ve nisbi nemin uygunluğu nedeniyle, tohumun çimlenmesini olumsuz yönde etkilemeyen harman ve tohum hazırlamaya imkan veren şartlarıyla tohumculuğun yapılabileceği  bölgelerden biridir.    
   
1990-2008 yılları arasında ilimizde 87 adet farklı firma üretim gerçekleştirmiş  olup, bunlardan ismi yıllara göre değişiklik göstermekle birlikte 55 adet firma her yıl üretim çalışmalarını devam ettirmektedir.  
    
Tohum işleme ve hazırlama tesisi ilimizde kurulu 17 adet tohum üretici firmaya sahip olan Balıkesir İlimizde; toplamda 25.000 dönüm arazide tohum üretimi yapılmakta olup,bu alanın 10.000 dönümünde buğday, 2.500’er dönümünde çeltik,hibrit mısır ve ayçiçeği tohumu, geri kalan 7.500 dönümünde standart sebze tohumu yetiştirilmektedir. Patates,yem bitkileri ve aromatik bitkiler tohumculuğu yapılmamaktadır. 

İlimizin tümünde, yazlık ve kışlık 50 farklı sebze türünden domates,biber, patlıcan, tere, roka, dere otu, maydanoz,  kavun ve soğan başta olmak üzere, 90 farklı standart sebze tohumu çeşidinin tohumluk üretimi ve pazarlaması yapılmaktadır.

balıkesir ithal tohum yerli tohum tohumcular
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çevre ve Ekoloji
Çevre ve Ekoloji
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor