Advert
Advert

3. Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali Açılış Töreni

Samsun Valisi İbrahim ŞAHİN Sevgi Park alanında düzenlenen ’3. Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali’ nin açılış törenine katıldı.

3. Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali Açılış Töreni
3. Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali Açılış Töreni Karadeniz Çevre Haber

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı ve Samsun Turizmciler Derneği’nin katkılarıyla düzenlenen festivale, Samsun İbrahim ŞAHİN, Samsun Milletvekili Çiğdem KARAASLAN, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet YAVUZ ve diğer protokol üyeleri katıldı.


 

Açılış töreni sonrası Sevgi Park alanında protokol üyeleri ve vatandaşlar ile birlikte yöresel yenilebilir otların ve ot yemeklerinin tanıtıldığı stantları gezen Vali Şahin, Samsun yöresizde yapılan geleneksel ot yemekleri hakkında bilgi aldı. 
İbrahim ŞAHİN 3. Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali’nde yaptığı konuşma şöyle: 
’’Değerli konuklar; gerek Samsun dışından, gerek ülke dışından gelen misafirlerimize hoş geldiniz diyorum. Bugün 19 Mayıs. Samsun için çok keyifli bir gün. Bizim yöresel mutfağı canlandırmamız çok önemlidir. Yöresel yemeklerimizin ötesinde bizim ot yemeklerini öne çıkarmamız çok daha önemli. Mutlak suretle bizim başta yöremize ait mutfağı canlandırmamız lazım. Her ilçemizin, hatta her köyümüzün mutfağı bile değişiyor. Samsun dışından gelen misafirlerimize Türkiye’nin her hangi bir yerinde tadabileceği mutfak yerine, sadece Samsun’da tadına bakabileceği yemekler ikram etmemiz gerekiyor. Samsun, özellikle Karadeniz Bölgesi ot türleri ve yeşillikleriyle çok zengin, donanmış bir bölgemizdir. Biz bunu olabildiğince ayağa kaldıracağız. Bu anlamda yapılabilecek ne varsa biz destekleyeceğiz. Biz bu festivali çok önemli bulduk ve 19 Mayıs etkinlikleri içine aldık. Bu da 3. Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali’ni ne kadar önemsediğimizi ortaya koyuyor. Samsun ölçeğinde gerek mutfağımızın, gerek ot yemekleri türlerinin ve gerek bu tarz festivallerin mutlak suretle destekleneceğini bir taahhüt olarak söylüyorum. 3. Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali’ne katkısı olan ve emeği geçen herkesi kutluyorum. Ellerinize sağlık.’’ dedi. 


Vali Şahin, konuşmalarının ardından, 3. Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali kapsamında düzenlenen 'Yenilebilir Ot Toplama Yarışması ve Yöresel Ot Yemekleri Yarışması'nda dereceye girenlerin ödülleri Vali Şahin ve protokol üyeleri tarafından verildi.

3. Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali Samsun Valisi İbrahim ŞAHİN t yemekleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çevre ve Ekoloji
Çevre ve Ekoloji
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor