Advert
Advert

Mobilyada Kanserojen Madde Tehlike Saçıyor

Adore Mobilya, tüketicilerin mobilya satın alırken ürün açıklamalarını okumalarını ve kanserojen madde içermeyen E1 belgeli ürünler tercih etmelerini tavsiye ediyor.

Mobilyada Kanserojen Madde Tehlike Saçıyor
Mobilyada Kanserojen Madde Tehlike Saçıyor Karadeniz Çevre Haber

Günümüzde her geçen gün daha da yaygınlaşan kanser hastalığı, hepimizin korkulu rüyası haline geldi. Tıp dünyası kanserle ilgili klinik araştırmalarına devam ederken, toplumun hastalık konusunda bilinçlendirilmesi büyük önem taşıyor.

Yapılan araştırmalara göre kanserlerin yaklaşık %80 – 90`ı çevresel faktörler tarafından meydana geliyor ve önlenebiliyor. Çevresel faktörler arasında günlük hayatta sıkça kullandığımız mobilyaların hammaddelerinde insan sağlığına olumsuz etki edebilecek maddelerin bulunması da riskleri artıyor. Bundan dolayı mobilya alışverişlerinde sağlık açısından risk taşımayan hammaddelerden üretilmiş mobilyaların tercih edilmesi büyük önem taşıyor.

Adore Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kemal Kayalar, tüketicileri mobilya satın alırken E1 sertifikalı (kanserojen madde içermeyen, sağlığa zararsız) hammaddelerden üretilen ürünleri tercih etmeleri konusunda uyarıyor. Ürün açıklamalarının okunmasını ve E1 sertifikası olmayan mobilyalardan uzak durulması gerektiği söylerken mobilya fiyatlarındaki küçük farkların sağlık gibi büyük bir bedele mâl olabileceğine dikkat çekerek ucuza alınan bir mobilya ile kanser soluyarak yaşanabileceğini vurguluyor.

Sektöründe çevre duyarlılığı ve sosyal sorumluluk projeleriyle öncü olarak bilinen Adore Mobilya, sitesinde ve sosyal medya hesaplarında bu konuya dikkat çekmeye çalışıyor. Mustafa Kemal Kayalar “Firmamız için insan sağlığı her şeyden önce geliyor. Uzun yıllardır ürünlerimizin tamamında E1 sertifikalı birinci sınıf hammadde kullanıyoruz ve diğer firmaların da bu konuda bizim kadar hassas ve özenli davranmaları gerektiğini düşünüyoruz. Bu riske karşı tüketicileri ancak birlikte hareket ederek bilinçlendirebiliriz”  şeklinde konuştu.

Formaldehit, çocuklar için büyük risk oluşturuyor

Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre, mobilya üretiminde kullanılan hammaddelerin birçoğunda bulunan formaldehit gazı, insan sağlığına olumsuz etki eden kanserojen kimyasal maddeler içeriyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından kanserojen madde olarak tanımlanan, ahşap mobilyalarda kullanılan "formaldehit"in salınımı zamanının çoğunu ev ve okul gibi kapalı alanlarda geçiren çocuklar için büyük risk oluşturuyor. Yapılan tıbbi araştırmalara göre mobilyalardaki kanserojen maddeyi soluyarak alan çocuklarda lösemi hastalığı görülme ihtimali artıyor. Ayrıca mobilyaların saldığı formaldehit maddesi solunum ve sinir siteminde de başka ciddi hastalıklara da neden oluyor.

E1 Sertifikası nedir?

Mobilya üretiminde kullanılan hammaddelerdeki kimyasalların sağlığımıza uygun olup olmadığı ölçülmüş, insan sağlığına zarar verme eşik noktaları ve standartları tespit ediliyor. Bu tespitlere göre sınıflandırılmış sağlık sertifikaları bulunuyor.

Sağlık standartlarına uygunluk belgelerinden biri olan E1 sertifikası, verilen ürünün üretiminde insan sağlığına zarar verecek oranlarda kimyasal madde kullanılmadığını belirtiliyor. E1 sertifikasına sahip ürünler kanser riski oluşturmuyor.

Avrupa’da, mobilya alırken dikkat edilen en önemli hususlardan biri haline gelen E1 sertifikası maalesef Türkiye’de henüz yeterince bilinmeyen ve önemsenmeyen bir konu. Türk Standartları Enstitüsü (TSE) uzmanları, sık sık konunun önemine dikkat çeken açıklamalar yapsalar da tüketicinin bilinçlenmesi uzun bir süre daha alacak gibi görünüyor.

adore mobilya mobilya kanserojen madde
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çevre ve Ekoloji
Çevre ve Ekoloji
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor