Advert
Advert

Geleneksel 3. Çeltik Ekimi Festivali’ Samsun Vali İbrahim Şahin’in Katılımıyla Gerçekleşti

Samsun Valisi İbrahim ŞAHİN, Örencik Mahallesinde, Bafra Kaymakamlığı ve Bafra Ziraat Odası tarafından organize edilen ‘Geleneksel 3. Çeltik Ekimi Festivali’ne katıldı.

Geleneksel 3. Çeltik Ekimi Festivali’ Samsun Vali İbrahim Şahin’in Katılımıyla Gerçekleşti
Geleneksel 3. Çeltik Ekimi Festivali’ Samsun Vali İbrahim Şahin’in Katılımıyla Gerçekleşti Karadeniz Çevre Haber

 ‘Geleneksel 3. Çeltik Ekimi Festivali saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı. Daha sonra Bafra ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Halk Oyunları ekibinin gösterisi yapıldı. Ardından bir konuşmasını yapan Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman TOSUNER, “Bafra’da kayıtlı 110 bin 500 dekar çeltik ekimi ruhsatı almış üreticilerimiz var. Bafra Türkiye’de en verimli topraklara sahip olan bir ilçemizdir. Çünkü % 80’i kara toprak üzerine kurulmuş bir ovaya sahibiz. Geçen sene ürün verimimiz 900 kg. oldu. İnşallah bu sene bu verimi aşacağız. Çeltik ve diğer tüm tarım ürünlerimiz için bereketli bir yıl olmasını diliyorum.” dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nail KIRMACI yaptığı konuşmasında, “Dünya’da 150 milyon çeltik ekimi var, ülkemizde ise 1 milyon çeltik ekimi var. İlimizde ise 156 bin dekarlık bir alanda çeltik ekimi yapılıyor, bunun 106 bin dekarlık ekimi Bafra ilçesinde yapılıyor ve ortalama verimlilik ise 880 kilo. Samsun ortalamamız dekar başına 880 kilo. Bu oldukça yüksek bir verim. Edirne'den sonrada en çok çeltik yetiştirilen il Samsun ilimizdir.” dedi.
       
Samsun Valisi İbrahim ŞAHİN ise yaptığı konuşmasında, “Bafra ilçemiz, tarımı usulüne uygun yapan, tarıma hakkını veren, özellikle tarım arazilerini en iyi şekilde kullanan ilçelerimizin başında geliyor. Karadeniz Bölgesi'nde özellikle Samsun’umuzu çevreleyen doğusunda ve batısında iki kıymetli ovamız var. Bu ovamızın birisi Çarşamba Ovası, diğeri ise Bafra Ovası'dır. Bafra Ovası'nı Kızılırmak besliyor, Çarşamba Ovası'nı ise Yeşilırmak besliyor. 

Ben çeltiğin ne kadar zor bir tarım üretiminin olduğunu bilen bir insanım. Dolayısıyla bu bataklığın, çamurun suyuyla, toprakla, balçıkla mücadele etmesi hakikatten bu alın terinin ne kadar kıymetli olduğunu ortaya çıkarıyor. Tabi çeltiği yetiştirirken tüm dünyada gıda ihtiyacının arttığı, bazı kavimlerin açlıkla mücadele ettiği ortamda, bizim daha sağlıklı, daha verimli bir ürün üretmemiz gerekiyor. Tarımsal ürün üretirken ilaçları kullandığımızda daha dikkatli kullanırsak daha iyi olur. Çünkü çeltik zirai ilaçları aldığında bünyesine bu ilaçları sızdırmadığı, almadığı daha temiz kaldığı biliniyor. Tabi çeltik her ne kadar pirince dönüşünceye kadar temiz kalsa da biz sularını kirletiyoruz. Bu anlamda vatandaşlarımızı uyarırsak daha isabetli bir karar vermiş oluruz diye düşünüyorum. Gerek Ziraat Fakültemiz, gerekse Tarım İl Müdürlüğümüz uzun, uzun çalışmalar yapmamız gerekiyor. Laboratuvar ortamında bunları işlememiz ve çalışmamız gerekiyor ki biz marka yaratalım. Bizim bunlarla ilgili tanıtım çalışması yapmamız lazım.

Bafra pirinci gerçekten lezzetli ama sadece söylemekte kalıyor. Bafra pirincini olabildiğince tanıtmamız gerekiyor. Zaman zaman Bafra’nın pirinçleri başka yörelere götürülmüş olmasına rağmen kendi pirinçleriymiş gibi anlatarak daha yüksek fiyatlara sattıklarını görüyoruz ya da duyuyoruz. Bafra tarımıyla öne çıkması olan bir yer. Zaman zaman dillendiriyorum. Bunu da ulusal medya farklı yorumluyor. Bizi kandırdılar dedik, kandırdılar. Kandırmaya çalıştılar belki kanmadık. O da neydi yıllarca Türkiye tarım ülkesi, Türkiye hayvancılık ülkesi denildi ama biz hep tarım ürünleri ithal ettik, pirinç dahi ithal ediyoruz. 2016 yılında biz 480 bin büyükbaş hayvan ithal etmişiz. Hani hayvancılık ülkesiydik. Türkiye geneliyle fazla söyleyeceğim bir şey olmaz çünkü o beni aşar ama Samsun ölçeğinde biz daha fazla hayvan üretimiyle ilgili, tarımsal ürün üretimiyle ilgili ve bunu bilimsel bir şekilde yapmayla ilgili çaba sarf edeceğiz. 

Bizim mutlak suretle ürettiğimiz ürünün evimizi geçindirmeye yetmesi, hatta artması lazım ki insanlarımız köylerinde ve mahallelerinde kalsın. Pirinç konusunda, çeltik konusunda da artık bundan böyle Bafra’mız iddialı olacak inşallah.
 
Bafra’da organize sanayi bölgeleri oluşturduk ve oluşturuyoruz. Sera, tarımsal ve cerrahi medikal OSB yapıyoruz. Dolayısıyla Bafra’mız daha zengin, daha gelişmiş bir il nüfusunu da barındıracak düzeyde nüfusa sahip olduğu için, gerçekten elle tutulur, kendini ifade eden bir ilçe halini alacaktır. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ürününüz bereketli olsun diyor hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.” dedi.
     
Konuşmaların ardından Bafra Hasan Çakın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından gerçekleştirilen ‘Geçmişten Günümüze Yöresel Kıyafetler’ defilesi beğeniyle izlendi. Daha sonra pilav yarışmasında dereceye girenlere ödülleri Valimiz Sayın İbrahim ŞAHİN ve diğer protokol üyeleri tarafından verildi. 

Ardından Valimiz Sayın İbrahim ŞAHİN ve diğer protokol üyeleri tarafından çeltik tarlasında çeltik ekimi gerçekleştirildi. ‘Geleneksel 3. Çeltik Ekimi Festivali’nin sonunda Valimiz Sayın İbrahim ŞAHİN tören alanında bulunan traktörü kullanarak bir süre tarım arazilerini gezdi..
     

‘Geleneksel 3. Çeltik Ekimi Festivali’ne ayrıca, Bafra Kaymakamı Ali Fuat TÜRKEL, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Turan ÇAKIR, Bafra Belediye Başkanı Zihni ŞAHİN, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Göksel BAŞAR, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum temsilcileri, çok sayıda vatandaş ve üreticiler katıldı.

Samsun Valisi İbrahim ŞAHİN Geleneksel 3. Çeltik Ekimi Festivali
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çevre ve Ekoloji
Çevre ve Ekoloji
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor