Advert
Advert

Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden Açıklama

Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden, son günlerde yazılı ve görsel basında “Samsun’da bir et firmasının deposunda çekildiği ve piyasaya sürüldüğü iddiası” ile ilgili haberlerle alakalı olarak bir basın açıklaması yapıldı.

Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden Açıklama
Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden Açıklama Karadeniz Çevre Haber

Yapılan açıklamada, “İlimizde son günlerde yazılı ve görsel basında “Samsun’da bir et firmasının deposunda çekildiği ve piyasaya sürüldüğü iddiası” ile ilgili haberler yer almaktadır.

Bu haberlerle ilgili basın açıklaması yapılması gereği duyulmuştur.

HALK SAĞLIĞI VAZGEÇİLMEZİMİZDİR

Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz İl ve İlçe geneli 176 adet personelimiz ile 7/24 Her türlü gıda üreten işleyen paketleyen pazarlayan velhasıl gıdanın her aşamasında denetimlerimizi titizlikle gerçekleştirmektedir.

2016 ve 2017 yılında ilimizde kayıtlı 11.366 gıda işletmelerine risk esaslı ve ALO 174 gıda ihbar hattımıza gelen ihbarlar olmak üzere 22245 Adet denetim gerçekleştirilmiş ve 184 işletmeye 1.143.276 TL idari para cezası uygulanmıştır.

Nerede ve kimin tarafından çekildiği belirsiz olan fotoğraf ile ilgili kurumumuza bugüne kadar herhangi bir ihbarda bulunulmamıştır. Yapılan denetimlerde her hangi bir  olumsuzlukla karşılaşılması durumunda gerekli yasal işlemlerin uygulanacağından hiç kimsenin şüphe duymaması gerekmektedir.

Yukarıda ifade edildiği gibi basında yer alan haberlerle ilgili yapılan ve gerçeği yansıtmayan açıklamalarda dile getirilen kesimhanelerin kapatılması kaçak et kesiminin önünü açmıştır açıklaması tarafımızca kabul edilemez bir açıklamadır. Yasal olmayan ve bunun yanında sağlıklı olmayan kontrolsüz kaçak kesim yapanların haklı olması anlamına gelecek açıklamalar mazeret olarak kabul edilebilir değildir. Bilgisi olan herkes gerekli ihbarlarda bulunmakla sorumludurlar.

Kesimhanelerle ilgili olarak İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce gerekli teknik ve hijyenik şartları taşımayan mezbahaların kapatılması gerçekleştirilmiştir. Bu uygulama keyfi bir uygulama olmayıp, halk sağlığı gözetilerek bakanlık bilgisi dâhilinde gerçekleştirilen bir uygulamadır.

Bakanlığımızca onay verilen mezbaha ve kesimhanelerin dışında yapılan tüm Hayvan kesimleri yasaktır. Gerekli teknik ve hijyenik şartları taşıyan onay kapsamında faaliyet gösteren Tokat, Amasya ve Çorum İllerimizde 3 adet mezbaha olup,  İlimizde bu sayı 5 adettir. Buralarda resmi veteriner hekim gözetiminde kesimler gerçekleştirilir ve etler mühürlenir. Hayvan Kesimi yapacak herkesin onaylı mezbahalarda hayvanlarını kestirmeleri zorunludur. 2016 – 2017 yıllarında 228 kasap ve 10 adet parçalama tesisinde 730 denetim gerçekleştirilmiş 160.000 TL idari para cezası uygulanmıştır. Yapılan ve yapılacak olan denetimlerde bu konuda asla taviz verilmeyecektir. 

Bu nedenle tüketicilerimiz et alırken etlerin damgalı veya mühürlü olmasına dikkat etmeli, damgasız etlerin yanı sıra her türlü gıda ile ilgili şüpheli bir durum ile karşılaşmaları durumunda en yakın İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine veya ALO 174 GIDA İHBAR HATTINA müracaat etmeleri rica olunur.” Denildi.

Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü sağlıksız et
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çevre ve Ekoloji
Çevre ve Ekoloji
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor