Advert
Advert

Vali Balkanlıoğlu Ünye'de Fındık Konulu Sempozyuma Katıldı

Ordu Üniversitesi Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından İktisadi ve Sosyal Boyutlarıyla Fındık Konulu Sempozyum düzenlendi.

Vali Balkanlıoğlu Ünye'de Fındık Konulu Sempozyuma Katıldı
Vali Balkanlıoğlu Ünye'de Fındık Konulu Sempozyuma Katıldı Karadeniz Çevre Haber

Ünye Kalibya Otel'de gerçekleştirilen sempozyuma, Vali İrfan Balkanlıoğlu, ODÜ Rektörü Prof.Dr.Tarık Yarılgaç,  Ünye Kaymakamı  Ümit Hüseyin Güney, Ünye Belediye Başkan Vekili Erhan Eren, Ünye İktisadi ve İdari  Bilimler Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Mustafa Sakal, öğretim görevlileri, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.
Ordu Üniversitesinin kısa tanıtım filminin gösterimi ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan Ünye İktisadi ve İdari  Bilimler Fakültesi Dekanı  Prof.Dr.Mustafa Sakal, "Üniversite olarak  her zaman eğitim kalitemizi  artırmanın çabası içindeyiz. Bugün de böyle bir sempozyum düzenledik. Temel alanımız ekonomi, ticaret ve ihracat olması nedeniyle bölgemizin de tek geçim kaynağı olan fındığı ele almak istedik ve bu sempozyumu düzenlemeye karar verdik" dedi.

ODÜ Rektörü Prof.Dr.Tarık Yarılgaç, ”Fındık dediğimizde aslında hayat duruyor. Çünkü, Karadeniz’de 400-500 bin aileyi ilgilendiren bir konu. Bugün gündemde olan konulardan bir tanesi ve en önemlisi fındık ve iktisadi boyutuyla değerlendirilecek.  İktisadi boyutuyla değerlendirildiğinde rakamları ortaya koymamız lazım. Türkiye ekonomisi içerisinde tarım ürünlerinin toplam ihracattaki payı 18-20 milyarlar seviyesinde sadece bir örnek. Bizim Ordu ve Giresun coğrafyası kadar olmayan çok bariz olduğu için bunu söylüyorum Hollanda’nın sadece tarımsal ihracatı 100 milyar dolar. Bu nedenle biz rakamlar üzerinde duralım. Bunlara nasıl ulaşabiliriz? Bu sanayi toplumlarını nasıl yakalarız? Bu teknolojik imkanları nasıl oluştururuz? bunlara kafa yoralım. Eğer bunlara kafa yormassak bu tür sempozyumlar toplantılar paneller hep olur. 10 yıla yakındır buradayım dönüyoruz, dolaşıyoruz değişen bir şey yok” diye konuştu.

Ünye Kaymakamı  Ümit Hüseyin Güney konuşmasında fındığın bölge için büyük bir önem taşıdığına vurgu yaparak, "Fındık iktisadi bir ürün olarak aynı zamanda hayatımızı bir çok yönüyle etkileyen insanların doğumundan, evliliğinden iş kurmasından yeni ev kurmasına  kadar hayata dair yön veren böyle önemli bir üretim sahasının iktisadi ve sosyal boyutlarıyla bütün olarak ele alınması ve bilimsel verilerle bunun desteklenmesi gerekiyor. Fındık ticari ve üretim aracıdır. Fındıkta  asıl sorun fiyat mı? verim mi? yoksa bölünen tarlalar mı? işte bütün bu soruların yanıtını  düzenlenen sempozyumda bulacağız” derken, Ünye Belediye Başkan Vekili Erhan Eren ise, ”Ordu üniversitesinin bu ve  benzeri faaliyetlerini bundan sonraki dönemde de gerçekleştirmesini çok çok önemsiyoruz. Ünye ilçemizde Orman Genel Müdürlüğü ile Türk Hava Kurumunun ortak kullandığı havaalanı arazisi de  Ordu Üniversitesine tahsis edildi bunu da sizlerle paylaşmak isterim” diyerek, bu tür sempozyumların önemine dikkat çekti.

ünye fındık Ordu Üniversitesi Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Vali İrfan Balkanlıoğlu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çevre ve Ekoloji
Çevre ve Ekoloji
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor