Advert
Advert

Bakan Özhaseki: “Her Şey Ticaretle Başlar Dostlukla Devam Eder”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Çin – Türkiye Sınır Ötesi Elektronik Ticaret Pilot Projesi”nin tanıtım toplantısına katıldı.

Bakan Özhaseki: “Her Şey Ticaretle Başlar Dostlukla Devam Eder”
Bakan Özhaseki: “Her Şey Ticaretle Başlar Dostlukla Devam Eder” Karadeniz Çevre Haber

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye ile Çin arasında ekonomik iş birliğini amaçlayan “Çin – Türkiye Sınır Ötesi Elektronik Ticaret Pilot Projesi”nin açılış toplantısına katıldı. Çin ile Türkiye arasındaki bu iş birliğinde Kayseri’nin tercih edilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Bakan Özhaseki, “Türk İslam medeniyeti ile kadim Çin Medeniyeti” arasında önemli bir köprünün kurulduğunu belirtti. Söz konusu proje ile esnafın yurt dışına açılma fırsatı yakaladığını açıklayan Özhaseki, “Her şey ticaret ile başlar ama dostlukla devam eder. Bir sorun olduğunda dostlukla çözülür. İnsanlar birbirlerinden uzak olurlarsa, ticaret yapmazlarsa birbirlerini anlayamazlar. Ama ticaret söz konusu olursa, görüşülürse bundan dostluk ve muhabbet doğar. Bu işin bir ahlaki temel üzerinde oturduğunu, yüzyıllardır ticaretin dini ve milli geleneklerimizde önemli bir yeri olduğunu biliyoruz. Dürüst tüccarın bu dünyada da öbür dünyada da en iyi yerde olacağı ifade edilir. Ticaretle ilgili Çinlilerin çok güzel sözleri var. Bunlardan birinde, ‘Güler yüzlü olmayan, merhamet ve şefkat sahibi olmayan biri ticaret yapmasın’ deniyor. Böyle bir prensipleri var. Gerçekten asık suratlı bir tüccardan kimse alışveriş yapmaz” diye konuştu.
 
 
“ESNAFIMIZIN DIŞARIYA AÇILAN KAPISI…”
 
Çin ile gerçekleştirilen söz konusu programın amaçlarından birinin iki ülkedeki KOBİ’ler arasında alışverişin sağlanması olduğunu dile getiren Bakan Özhaseki, program ile birlikte esnafın, “dışarıya açılan bir kapıya” sahip olacağını vurguladı. Özhaseki, açılış konuşmasında, “Pek çok üretici arkadaşımız dışarı açılmakta zorluk çekiyor. Tüm dünyaya satabileceği bir ürünü olduğu halde ne yapacağını bilemeyen pek çok insan var. Mevzuatlar, gümrük şartları insanları canından bezdirir. Yurtdışına satabileceği bir emtiası olduğu halde atacağı adımları bilmeyen pek çok esnafımız var. Şartlardan dolayı kimse başlamaya cesaret edemez. Şimdi burada tüm formalitelerden uzak bir ortam açılıyor. Komşu vilayetlerden dostlarımız da gelecekler. Her türlü ulaşım ağının olduğu ülkemizde burası tüm KOBİ’lerin kapısı olacak. Dünyada 2 milyar insan e-ticaret yapıyor. Gençlik şimdi böyle... Zaman, hız ve değişim zamanı. Değişime engel olunmuyor. Değişime uygun olarak adım atabilirsek ayakta kalıyoruz. Yoksa durumumuz gittikçe kötüleşiyor” ifadelerini kullandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Çin – Türkiye Sınır Ötesi Elektronik Ticaret Pilot Projesi Mehmet Özhaseki üretim ekonomi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çevre ve Ekoloji
Çevre ve Ekoloji
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor