Advert
Advert

Türk ve Arap Dünyası, Gıda ve Tarım Gündemiyle Kuşadası'nda

​Türk ve Arap dünyasının gıda ve tarım sektörü Aydın'da bir araya geldi. "Türkiye – Arap Dünyası Gıda ve Tarım İş Forumu" ile "4. Türk-Arap Gıda ve Gıda Teknolojileri Fuarı" Kuşadası'nda başladı.

Türk ve Arap Dünyası, Gıda ve Tarım Gündemiyle Kuşadası'nda
Türk ve Arap Dünyası, Gıda ve Tarım Gündemiyle Kuşadası'nda Karadeniz Çevre Haber

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Türk Arap Ülkeleri İşbirliği Derneği (TÜRAP) ortaklığında gerçekleştirilen 4. Türk-Arap Gıda ve Gıda Teknolojileri Fuarında 143 firma stant açarken, forum da dâhil programa 600'ün üzerinde Arap iş insanı katıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, fuarın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin önemli bir tarım bölgesi olduğunu, 2016 itibarıyla 17 milyar dolar tarımsal ihracat gerçekleştirdiklerini, 11 milyar dolarlık da tarımsal ithalat yapıldığını belirtti.

Türkiye ile Arap ülkelerinin tarihten gelen köklü ilişkilerini hatırlatarak Arap iş adamlarına çağrıda bulunan Daniş, "Gelin beraber kazanalım. Gerek Türkiye'de gerekse de sizin ülkelerinizde beraber üretelim veya sizin ürettiklerinizi bugün bizim ihracat yoluyla ulaştığımız 192 ülkeye ulaştıralım. Arap ülkeleri ile gıda ürünleri, mekanizasyon ve tarım teknolojileri konularında işbirliği potansiyeli var. Biz beraber hareket edelim, beraber yatırımlar yapalım ve beraber kazanalım diyoruz. Biz Arap iş adamı kardeşlerimize yol gösterici durumda değil, yol arkadaşlığı taahhüdünde bulunuyoruz." diye konuştu.

Amman Sanayi Odası Başkanı Ziyad Al-Humsi, çevre ülkelerdeki siyasi durumların ve mülteci sorununun tüm ülkeleri etkilediğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Bu da yardımlaşma içerisinde olmamız gerektiğini göstermektedir. Türkiye'nin siyasi ve ekonomik olarak yükselmesi gizlenecek bir durum değildir. Türkiye'de görülen ekonomik gelişmenin herkes farkındadır. Son yıllarda da Türkiye ile aramızdaki alışverişlerde ciddi bir artış vardır. Önümüzdeki dönemde de daha fazla ortaklık ve ticaret yapılmasını temenni ediyorum."

Sudan Cumhuriyeti El-Cazira Valisi Mohammed Taher Mohammed Aila, fuarın Türk-Arap ilişkilerinin gelişmesine katkı sağladığını ifade ederek, "Sudan geniş zirai alanlara sahiptir. Türkiye'deki ve diğer Arap ülkelerindeki iş adamlarını Sudan'la iş birliği yapmaya davet ediyorum." şeklinde konuştu.

"Türkiye'deki ekonomik gelişmenin herkes farkında"

Arap Devletler Ligi Misyon Başkanı Falih El-Mitri, Türk ve Arap devletlerinin tarihsel ilişkilerinin günümüze kadar devam ettiğini vurgulayarak, "Geçmişimiz birse hayallerimiz de birdir. Türkiye ve Arap ülkeleri arasındaki ilişkiler son 15 yılda önemli bir noktaya gelmiştir. Bizler her türlü tehditlere karşı iş birliği yaparak ekonomilerimizi geliştirmemiz gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Türk Arap Ülkeleri İşbirliği Derneği Genel Başkanı Sabuhi Attar da 22 Arap ülkesinden 600 iş adamının fuara katıldığını, 5 Mayıs'a kadar fuarın ziyaretçilere açık olacağını dile getirdi.

Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay ise kentin zeytin, kestane ve incir gibi dünyanın önemli tarım ürünlerinin merkezi konumunda olduğunu belirterek bu noktada Arap iş adamlarını alışveriş yapmaya davet etti.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri stantları gezdi.

Türkiye ve Arap dünyasının ortak ticaretinin geleceği tartışıldı

Türkiye – Arap Dünyası Gıda ve Tarım İş Forumu"nun ilk gününde ise Avrupa Birliği (AB) ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Dış Pazar Stratejileri Çalışma Grubu Sorumlusu Dr. Uğur İlkdoğan moderatörlüğünde "Türkiye ve Arap Dünyasının Ortak Ticaretinin Geleceği" konulu panel gerçekleştirildi. Panele iki taraftan sektör ve kamudan birçok konuşmacı katılım sağladı.

Fuar alanında stand kuran Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, forum katılımcılarına başta tarım iş forumları olmak üzere dış pazarlara yönelik çalışmalar üzerine bilgi verdi. Başta Orta Doğu ülkeleri olmak üzere birçok Arap ülkesinden iş insanı standa büyük ilgi gösterdi.

Toplam üç gün sürecek Türkiye – Arap Dünyası Gıda ve Tarım İş Forumu'nda hazır gıda, içecek, tarım mekanizasyon, ekipman, kanatlı, yaş meyve sebze, unlu mamuller ve süt ve süt ürünleri alanlarında faaliyet gösteren yerli ve yabancı sektör temsilcileri görüşmeler gerçekleştirecek.

Forum'a, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü adına Genel Müdür Ali Recep Nazlı, Dış Pazar Stratejileri Çalışma Grubu Sorumlusu Dr. Uğur İlkdoğan ve aynı çalışma grubundan AB Uzmanları Nazlı Seda Durak Kılıçaslan, Erinç Gümüş ve Tolgahan Bahtiyar katılım sağladı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Türk Arap Ülkeleri İşbirliği Derneği arap dünyası 4. Türk-Arap Gıda ve Gıda Teknolojileri Fuarı gıda ve tarım sektörü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çevre ve Ekoloji
Çevre ve Ekoloji
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor