Advert
Advert

Başkan YILMAZ 'Kent Estetiği ile Bütünleşen Proje Olacak

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Şehirlerin dili, insanların gözü vardır. Olimpiyatlara kadar şehirdeki tüm görsel kirlilikler ortadan kalkacak” dedi.

Başkan YILMAZ 'Kent Estetiği ile Bütünleşen Proje Olacak
Başkan YILMAZ 'Kent Estetiği ile Bütünleşen Proje Olacak Karadeniz Çevre Haber

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, basın mensuplarıyla bir araya gelerek, şehirdeki çarpık ve kaçak yapılanmalar ile görüntü kirliliğine yol açan yapı sorununu tekrar gündeme taşıdı.

Büyükşehir Belediyesine ait otobüsle basın mensuplarını şehir turuna çıkartan Başkan Yılmaz, Ankara yolu ve Samsun-Çarşamba yol güzergâhında bulunan görüntü kirliliğini gazetecilerle paylaştı.

Başkan Yılmaz, “18 Temmuz tarihinde şehrimizde İşitme Engelliler Olimpiyatı adı altında büyük bir spor organizasyonu gerçekleşecek. Gençlik ve Spor Bakanımız bu organizasyonu şehrimizde planladı. Bu olimpiyatlar öncesi muhakkak gerek şehrin havaalanı girişi gerek Ankara yolu çıkışı gerekse 19 Mayıs istikametinde, özellikle Çarşamba Dikbıyık geçişinde mutlaka ve mutlaka 2 aylık bir süre içerisinde tüm görsel kirlilikleri kaldıracağız. Bütün bu görsel kirlilikler sadece binalar değil. Buna tabelalar, gereksiz direkler, su depoları ve ahırlar da dahil. Bunlardan bazıları da sanayi tesisleri. Tüm bu saydıklarım bu güzergâhlardan kaldırılarak görsel bir estetik değere kavuşturulması sağlanacak. Sizlerle birlikte buraları gezerek çelişkiyi beraber gördük. İnsan bir şeylere aşinalaşıyor. Sanki varlıkları doğalmış gibi görünen binalar, belki de 40-50 yıldır burada kullanılmaz vaziyette bekliyor” diye konuştu.

Estetik problemlerin birçok şehirde olduğuna dikkat çeken Başkan Yılmaz, “İnşallah biz bu problemleri aşan ilk belediye olacağız. Olimpiyatları bırakın Temmuz ayının ilk haftasına kadar bu çalışmaları bitirmiş olacağız. Metruk binalar yıkılacak, muhafaza edilecekler de muhakkak çirkin görülmeyecek hale getirilecek. Mesela bir örnek verirsek, Safranbolu evleri bildiğiniz gibi Osmanlı mimarisinin en tipik örneklerinden biridir. Safranbolu evlerine bir bakın, o evlerin hiç birisi birbiriyle yükseklik olarak yarışmaz. Hepsi aynı kat seviyesindedir. Hatta bu evler pencere doğramalarıyla bile bir örnektir. Ancak biz nasıl yaparız da en çirkini biz oluruz diye sanki yarışmışız” şeklinde konuştu.
 

GÜLSAN’DA YIKIMLAR 6 AY İÇERİSİNDE BAŞLIYOR
Öte yandan Başkan Yılmaz, 200 dönüm arazi üzerinde bulunan Gülsan Sanayi Sitesinde İstimlak çalışmalarının ardından 6 ay içeresinde yıkım çalışmalarına başlanacağını açıkladı. Başkan Yılmaz "Gülsan Sanayi Sitesi'nde hiçbir yapılanmaya müsaade etmeyeceğiz. Yeşil alan ve parklar olacak. Samsun'un en büyük camilerinden biri olacak olan Selatin Cami burada yapılacak. Oradaki esnaflarımızı İlkadım, Örnek, 19 Mayısı sanayi sitelerindeki iş yerlerine yerleştireceğiz. Büyük işletmesi olanlar için Ankara yolunda yer göstereceğiz. Samsun’un önünde duran bu görsel kirlilik tamamen ortadan kalkacak. Kent estetiği ile bütünleşen proje olacak ve herkes bu projeyi örnek alacak." diye konuştu.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz şehirler kent estetiği olimpiyatlar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çevre ve Ekoloji
Çevre ve Ekoloji
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor