Advert
Advert

Spor ve Doğa Turizmi

Kültür turizminin odak noktasını oluşturduğu şehir turizmiyle öne çıkan İstanbul, spor yapmak ya da doğada zaman geçirmek isteyen turistler için Türkiye’de ilk durak olmasa da turistlerin doğal faaliyetlerini yapabilmektedirler.

Spor ve Doğa Turizmi
Spor ve Doğa Turizmi Karadeniz Çevre Haber

Özellikle Çatalca ve Şile ilçelerinde yoğunlaşan doğal alanlarda trekking, off-road, oryantiring, bisiklet sürüşü, yamaç paraşütü gibi sporlar ile kuş gözlemciliği, karavanla gezi gibi doğal turistik faaliyetler yapılabilmektedir.
Golf Turizmi
Uluslararası yarışmalarda kullanılabilecek nitelikte iki adet golf tesisi bulunmaktadır. Bunlardan biri Silivri’de diğeri ise Sarıyer’dedir (Kemerburgaz).

Yamaç Paraşütü
 
 İstanbul’da amatör ve profesyonel sporcuların yararlanacağı özellikte pek çok yamaç paraşütü alanı bulunmaktadır.
-       Çatalca
Temel ve yeni başlangıç için oldukça iyi bir alandır.
-       Karaburun
Süzülerek uçmak ve yükselmek için uygun bir ortam sunmakla birlikte sadece kuzey yönünden gelen rüzgârlarla uçmaya imkân tanımaktadır.
-       Aydos
Güney rüzgârlarının egemen olduğu bir yöredir.
-       Çiftalan
Kuzey rüzgârlarının ağırlıkta olduğu bir alandır. Dik bir yamaca sahip olması ve yer seviyesinde çok fazla düzlük bulunmaması sebebiyle iniş zorludur.
-       Silivri
Çatalca’da rüzgârın çok olduğu dönemlerde alternatif olarak kullanılan bir alandır.
 Kuş Gözlemciliği
-       Büyükçekmece Gölü
Göl, başta elmabaş olmak üzere kışlayan büyük sayılardaki su kuşları ile önemli kuş alanı statüsüne sahiptir. Özellikle kışın önemli sayılarda gümüş martı, baharda ise küçük martı ve akdeniz martısı görülür. Üreyen kuşlar arasında, küçük balaban, çıkrıkçın, elmabaş patka, saztavuğu, sakarmeke, uzunbacak, bataklık kırlangıcı ve sumru bulunur.
-       Küçükçekmece Gölü
Alan, kışın bahri, karabatak ve gümüş martı dahil olmak üzere önemli sayıda su kuşunu barındırır. Küçük karabatak kış başında ve baharda görülür.
-       Boğaziçi
İlkbahar ve sonbahar aylarında gerçekleşen kuş göçünün en iyi izlendiği yerlerin başında, Avrupa yakasında Sarıyer sırtları, Asya yakasında Küçük ve Büyük Çamlıca tepeleri gelir. Kara leylek, arı şahini, kara çaylak, şahin, küçük orman kartalı görülebilen türlerdir. Uçarken görülebilen yelkovan sürüleri sayesinde de önemli kuş alanı statüsü kazanmaktadır.
-       Şile Adaları
İstanbul’un Karadeniz kıyılarındaki Şile ilçesinin liman girişinde yer alan dört adadır. Alan burada üreyen tepeli karabatak popülasyonu ile önemli kuş alanı statüsü kazanır. Bunların çoğunluğu en büyük ada ve onun doğusundaki adada kuluçkaya yatar. Diğer iki ada, daha çok konaklama için kullanılır.
Bitki İnceleme
-       Belgrad Ormanları
Belgrad Ormanı kışın yaprak döken çok sayıda ağaç ve bitki türünün oluşturduğu bir ormandır. Mevcut ağaçlar arasında ilk sırayı meşe almaktadır. Daha sonra en çok bulunan ağaç türü doğu kayını, adi gürgen ve Anadolu kestanesidir.
-       Atatürk Arboretumu
1500’ü aşan bitki türüne evsahipliği yapmaktadır. Zengin bir akçaağaç ve meşe koleksiyonu vardır. Ayrıca, burada, pek çok soğanlı bitki türünü de görmek mümkündür.
Yaban Hayatı
-       Bakırköy
Küçükçekmece Gölü civarında ender olarak ördek ve yaban kazı, Alibeyköy Baraj Gölü çevresinde ördek ve kaz, Kemerburgaz civarındaki Belgrad Ormanları’nda yaban domuzu, tilki, ender olarak çakal ve kurt, sık ormanlarda çulluk, sülün ve yaban güvercini görülmektedir.
-       Çatalca
Kuzeybatıda Yalıköy bölgesi karaca ve sülün üretim sahası olarak belirlenmiştir. Istıranca Dağları’nın yüksek tepelerinde ve sık ormanlıklarda ender de olsa kurda rastlanır. Ayrıca ülkemizde ender olarak rastlanan, sürülerinden ayrılmış ve giderek orman içinde vahşileşmiş mandalar bulunmaktadır. Durusu (Terkos) Gölü ördek ve yabankazı için yaşam ortamıdır. Sinekli yöresi sülün koruma sahası olarak belirlenmiştir.
-       Beykoz
Beykoz ilçe sınırlarının kuzeydoğu tarafından çulluk, tavşan ve tilki ile ender olarak dağ kekliği bulunur. Ömerli Baraj Gölü civarında kaz ve ördek, sık ormanlık alanlarda yaban domuzu görülmektedir.
Ayrıca kentte yer alan koruma alanları şu şekildedir:
·        İstanbul-Sarıyer-Feneryolu Yaban Hayatı Koruma Sahası
·        İstanbul-Çatalca, Yalıköy (Çilingöz) Yaban Hayatı Koruma Sahası
·        İstanbul-Arnavutköy-Şamlar Ağaçlandırması Yaban Hayatı Koruma Sahası 
·        İstanbul-Silivri, Sinekli Sülün Yerleştirme Sahası
·        Göknarlık Tabiat Koruma Alanı
·        Polonezköy Tabiat Parkı
·        Türkmenbaşı Tabiat Parkı (Hacıosman Tabiat Parkı)
·        Subaşı Havuzlar Çınarı Tabiat Anıtı

doğa çevre doğa sporları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çevre ve Ekoloji
Çevre ve Ekoloji
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor