Advert
Advert

Doğal Güzelliklerle Dolu Giresun

Doğu Karadeniz'in yaşayabilen tek adasının bulunduğu güzellikle dolu ilimiz Giresun'u tanıyalım...

Doğal Güzelliklerle Dolu Giresun
Doğal Güzelliklerle Dolu Giresun Karadeniz Çevre Haber

GİRESUN ADASI
 

Doğu Karadeniz'in, insan yaşayabilen tek adasıdır. II. derece doğal ve arkeolojik sit alanıdır. Kıyıdan 1 mil açıktadır. Yüzölçümü kırk dönümü bulan adaya kıyıdan yarım saatte gitmek mümkündür. Üzerinde sur ve manastır kalıntıları vardır.
 
Yaz mevsiminin önemli piknik yerlerindendir. Mitolojideki ünlü Altın Post Sefer'inde Herkül ve arkadaşlarının uğradığı yerlerden biri de Giresun Adası olmuştur. Her yıl 20 Mayıs'ta yapılan Aksu Şenlikleri sırasında dilek tutulur, kayıklarla ada çevresinde dolaşılır.

 

GİRESUN KALESİ
 
I. derece doğal ve arkeolojik sit alanı olan Giresun Kalesi, zengin bir tarihi kültüre sahip olan  şehrin merkezinde kurulmuştur. Hem araç, hem de yaya ulaşımı oldukça kolaydır. Kalede Milli Mücadele Kahramanı Topal Osman Ağa'nın anıt mezarı, mağaralar, kaba taşlarla örülmüş surlar ve taş kabartmalar görülebilecek önemli noktalardır.
 
Dinlenme yerleri, park ve bahçelerle düzenlenmiş olan kale müstesna bir seyir mekanıdır.
 

 

GEDİKKAYA
 
Kentin doğu kesiminde kartal gagasını andıran görünümüyle dikkat çeken Gedikkaya şehrin il merkezinde mesire yeri olarak kullanılan önemli bir alandır. Yükseltisi 200 metrenin üzerinde olup, genel yapı bakımından Giresun Kalesine benzemektedir. Halk arasında bu kaya "Giresun'un güzellikleri karşısında ağzı açık kalmış" olarak ifade edilir.
 
 
GİRESUN MÜZESİ (GOGORA KİLİSESİ)
 
18. Yüzyılda yapılmış olan ve günümüzde müze olarak kullanılan kilise sahilde, karayolu kenarında bulunmaktadır. Müzenin içinde antik eserler, taş kabartmalar, eski tarihlerde kullanılan silah, giysi ve para örnekleri sergilenmektedir.
 
1924 yılına kadar kilise olarak kullanılan bina, 1988 yılında müze olarak açılmıştır. Diğer müzelerden ve bölgeden toplanan eserlerle birlikte zengin bir koleksiyon oluşturulmuştur. Giresun Müzesi, arkeolojik, etnoğrafik eserlerin yanı sıra zengin bir sikke koleksiyonunu da bünyesinde bulundurmaktadır.
 
 
KATOLİK KİLİSESİ (ÇOCUK KÜTÜPHANESİ)
 
Çınarlar Mahallesinde Çocuk Kütüphanesi olarak hizmet veren bu bina 18. yy. Gotik mimarisi tarzında inşaa edilmiştir. Günümüze kadar özgün yapısını korumuştur.
 
 
SEYYİD VAKKAS TÜRBESİ
 
Kapu Mahallesinde bulunan 19. yy.dan kalma bir türbedir. Fatih Sultan Mehmet zamanında büyük yararlıklar gösteren ve bir çatışma sırasında şehit düşen Uç Beyi Seyyid Vakkas'a aittir. Türbe  19. yy. da yapılmıştır.
 
 
MERYEM  ANA KİLİSESİ

 
Askerlik şubesi arasındaki eski lonca yolu üstünde bulunmaktadır. Hıristiyanlığın ilk yayıldığı yıllardan kalma bir kaya tapınağıdır. Panaia ve Surp Sarkis adlarıyla da bilinen ve üç katlı olduğu söylenen kilise, geçmişte şifahane olarak kullanılmıştır. 
 
 
AKSU DERESİ AĞZI
 
Giresun-Trabzon sahil yolu üzerinde ve Giresun kent merkezine yaklaşık 4 km. mesafede bulunan Aksu Deresi Ağzında  Rumi Takvime göre 7 Mayıs'ta (20 Mayıs) gezi, eğlenme ve dinlenme amacıyla binlerce kişi biraraya gelir. Halen her yıl 20-23 Mayıs tarihleri arasında tertiplenen "AKSU FESTİVALİ" ile yüzlerce yıllık geçmişe sahip Mayıs Yedisi geleneği yaşatılmaktadır.
 
 
ZEYTİNLİK MAHALLESİ
 
Kalenin güneydoğusunda yer alan ve Zeytinlik Mahallesi adını alan semt eski tarihi Giresun evlerinden oluşur. Korunmaya alınmıştır. Kentin geçmişteki dokusunu yansıtan, gezilip görülecek müstesna bir semttir.

giresun giresun adası doğu karadeniz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çevre ve Ekoloji
Çevre ve Ekoloji
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor