Advert
Advert

Türkiye’nin İlk Kırsal Kalkınma Eğitim Merkezi ve Organik Gıda İşleme Tesisi Ordu’da Kuruluyor

Karadeniz Kadınları Sürdürülebilir Kalkınma Derneği(KARAD), Ordu Valiliği, Fransa Tarım Bakanlığı’nın başlattığı kırsalda yaşayan kadınlara yönelik Toplumsal Kalkınma Projesi kapsamında, Türkiye’nin ilk Kırsal Kalkınma Eğitim Merkezi ve Organik Gıda İşleme Tesisi Ordu’da kurulacak.

Türkiye’nin İlk Kırsal Kalkınma Eğitim Merkezi ve Organik Gıda İşleme Tesisi Ordu’da Kuruluyor
Türkiye’nin İlk Kırsal Kalkınma Eğitim Merkezi ve Organik Gıda İşleme Tesisi Ordu’da Kuruluyor Karadeniz Çevre Haber

Karadenizli kadın çiftçiler yöresel ürünlerle kalkınacak
Ordu'da kurulacak Türkiye’nin ilk Kırsal Kalkınma Eğitim ve Organik Gıda İşleme Tesisi’nde, Karadenizli kadın çiftçiler tarımsal inovasyon tekniklerini, organik üretim, yöresel gıda dönüşüm teknikleri,  gastronomi, yabancı dil, işletme, pazarlama ve markalaşmayı öğrenerek yöresel ürünleri işleyip KARAD markasıyla yurtiçi ve yurtdışına pazarlamaları amaçlanıyor. 
 
Toplumsal Kalkınma Projesi kapsamında, Ordu’da kurulacak Türkiye’nin ilk Kırsal Kalkınma Eğitim Merkezi ve Organik Gıda İşleme Tesisi ve proje çalışmaları hakkında bilgi veren Karadeniz Kadınları Sürdürülebilir Kalkınma Derneği(KARAD) Başkanı Doç.Dr. Naciye Selin Şenocak, “Ordu ili pilot bölge olarak başta Karadeniz bölgesinin diğer illerine ve Türkiye’ye model olacak bir girişimi başlatmıştır.  Kadın istihdamının artırılarak kırsalda yasayan kadınların ve ailelerin kalkınmasına yönelik olan bu projede kurulacak tesiste kadın çiftçilerin yetiştirdikleri ürünleri değerlendirilecek ve sadece kadın işgücüyle yönetilecektir. Böylece bölgede göç önlenerek genç nesillere yeni istihdam sunulacak ve gençlerin topraklarına geri dönerek bölgesel kalkınmaya katkıda bulunmaları sağlanacaktır.
 
Protokol İmzalanacak
Ordu Valiliği, Karadeniz Kadınları Sürdürülebilir Kalkınma Derneği(KARAD), Fransa Büyükelçiliği, Bahçeşehir Üniversitesi, Fransa Tarım Gıda ve Ormancılık Bakanlığı, Fransa Kalkınma Ajansı, Altınordu Belediyesi, Piraziz Belediyesi, Business France, Ordu Tarım İl Müdürlüğü, Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğünün projenin paydaşları olduğunu ifade eden KARAD Başkanı Şenocak, Fransa ve Türkiye’nin ikili işbirliği anlaşması çerçevesinde Ordu Valisi ve Fransa Büyükelçisi arasında 28 Mart 2017 Salı günü saat 11:30’da Anemon Hoteli’nde “Türkiye’nin ilk Kırsal Kalkınma Eğitim ve Organik Gıda İşleme Tesisi”  kurulmasına yönelik protokol imzalanacağını sözlerine ekledi.

Organik Gıda İşleme Tesisi ordu Karadeniz Kadınları Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Karadenizli kadın çiftçiler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çevre ve Ekoloji
Çevre ve Ekoloji
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor