Advert
Advert

Batı Karadeniz’i Bisikletle Keşfe Ne Dersiniz?

Batı Karadeniz dendiğinde aklıma Küre Dağları ve milli park gelir. Ormanlar bakımından Türkiye’nin en zengin coğrafyasında el değmemiş bir doğa, zengin bir bitki örtüsü, antik çağlara ait izler ve kültürel değerler bulmak mümkün.

Batı Karadeniz’i Bisikletle Keşfe Ne Dersiniz?
Batı Karadeniz’i Bisikletle Keşfe Ne Dersiniz? Karadeniz Çevre Haber

Bartın ilinin kıyı kesiminde bulunan Amasra, İnkumu, Mugada, Çakraz yaz aylarında deniz ve güneşe dayalı bir kitle turizmine sahip. Bölgenin iç kısmı ise kültürel yapı ve doğal varlıkların değerini anlayacak ziyaretçilerini bekliyor.

amasra bisiklet

Batısında Bithinya , doğusunda ise Pontus’un izlerini taşıyan Paphlagonia (Bartın), çevresindeki 3 milli park (Küre Dağları, Ilgaz Dağı ve Yedi Göller), 7 tabiat koruma alanı, mağara, şelale ve kanyonları ile bisiklet severler için keşifle dolu bir gezi garantisi veriyor.

kure daglari bisiklet rotasi

Uluslararası ve ulusal öneme sahip olan Küre Dağları Milli Parkı, doğal hayat açısından Türkiye’nin en zengin yerlerinden birisidir. Ormanlar, tarımsal alanlar, sulak alanlar ve bakir alanlar ildeki yaban hayatı çeşitliliğini arttırmaktadır.

bartin bisiklet rotalari

Bölgenin tanıtımı ve kalkınması için sürdürülebilir turizm uygulamalarına gereksinimi olduğunun kabul edilmesi ile birlikte Bartın Üniversitesi doğal ve kültürel rotalar seçerek EkoRota Bartın isminde bir çalışma yayınladı (PDF).

Batı Karadeniz’i Bisikletle Keşfe Ne Dersiniz?

EKOROTA  – BARTIN BİSİKLET ROTALARI
1- Parthenios Rotası
Bu rota Bartın kent merkezini odağına alan Bartın ırmağı ve Bartın kıyılarını takip ederek iç taraftaki ormanlara ve kırsal peyzaja uzanan ve Bartın doğasının güzelliklerinin yerleşimle iç içe nasıl geçtiğini gösteren rotadır. Türkiye’de çok az kente nasip olan kent merkezinin hemen dışına çıkınca başlayan ormanların görülebileceği ve orman içlerinde yürüme, bisikletle gezi, fotoğraflama ve buna benzer birçok etkiliklerin gerçekleştirilebileceği bir rotadır. Deniz kıyısı boyunca bir tarafta deniz bir tarafta ormanın görülebileceği rotanın kuzeyindeki hattan içeriye doğru köy yaşantısı, kırsal peyzaj, Bartın ırmak boyu ve çevresinin görülebileceği bir rotadır.

Kaçırmayın: Bartın antik limanı, Gürgenpınarı, 25 kuyusu, İnkum, Güzelcehisar, Mugada, Kızılkum, Hacıosmanoğlu, Çakırömerağa, Çeştepe Tümülüsü, Çeştepe Höyüğü

2- Amastris Rotası
Bartın kent merkezinden Amasra’ya uzanan bu rota Bartın ırmağının sağ sahili boyunca devam ederek boğaz mevkiinden orman içine girip kıyı boyunca doğuya doğru Tarlaağzı ve Gömü köyleri üzerinden Amasra’ya ulaşmaktadır. Bu rotanın devamında Amasra’dan Kuş Kayası Yol Anıtı’na, yani tarihte Bartın’dan Bolu’ya kadar uzanan antik yolun başlangıcına gidilmektedir. Normalde ulaşımın olmadığı Boğaz köyleri ile Tarlaağzı arasındaki ormanlık alan ıssızlığı ile öne çıkmaktadır.

Kaçırmayın: Bartın Orduyeri Köprüsü, Topluca, Gavurpınarı, Tarlaağzı, Gömü, Kuşkayası yol anıtı, Bedesten, Amasra kalesi

3- Kromna Rotası
Küre Dağları Milli Parkı’nın Karadeniz’e bakan tampon bölgesindeki köy yerleşimlerini kıyıdaki Kurucaşile’ye bağlayan, kıyı kesiminde ise Kurucaşile’den Amasra’ya uzanan seyirlik bir rotadır. Orman ve vadi peyzajının farklı özelliklerini yansıtan iç kesimdeki özellikler yanında kıyıdaki antik yerleşimlerle dikkate değer kültürel öğeler içerir. Mağaraların ve şelalelerin yoğun olarak görülebileceği bir rotadır.

Kaçırmayın: Çamaltı, İnpiri, Çakraz, Akkonak, Göçkün, Hisarköyü, Kurucaşile, Kapısuyu, İlyasgeçidi, Kaleköy, İncivez, Gölderesi, Kavaklı köyü, Gergece şelalesi, Gürcüoluk mağarası, tekne yapım atölyeleri

4- Bartın Küre Rotası
Küre Dağları Milli Parkı’nın Bartın’dan Arıt havzası yönüne karstik yapının en güzel örneklerinin görülebildiği rotadır. Hemen hemen dört tarafı Milli Park ile çevrili olan ve yer yer Milli Park içine de ulaşan güzergah, yaban hayatının ve sonbahar renklenmesinin en güzel şekilde izlenebileceği rotalardan birisidir.

Kaçırmayın: Çöme boğazı, Zoni yaylası, Karadere vadisi, Gürdek kayaları, Üçdiş, Söğütlü ziyaretçi merkezi

5- Ulus Küre Rotası
Küre Dağları Milli Parkı’nın Bartın’dan Pınarbaşı, Azdavay, Kastamonu hattı geçiş yolunda kanyon, şelale, mağara, yayla, orman ve Ulus çayı ile zengin peyzaj seçenekleri sunan bir rotadır. Rota, barındırdığı kırsal ve sivil mimari örnekleri, sonbahar renklemesi ve kültürel değerleri ile öne çıkmaktadır.

Kaçırmayın: Ulus, Aşağıçerçi, Kirazcık, Ulukaya şelalesi ve kanyonu, Kemerli mağarası, Aşağıçamlı, Kozanlı, Yukarıdere, Şirinler, Soğucaksu geçidi, Uluyayla, Eldeş

6- Karaca Rotası
Bartın şehir merkezinden başlayan Karaca Rotası, kendi güzergâhı üzerinde doğa, dağ, gastronomi, vadi peyzajı ve özellikle de yaban yaşamı ile karma bir rotadır. Rota üzerinde bulunan Çobanoğlu Göleti ilin en büyük kapalı sulak alanı olmakla birlikte farklı aktiviteler için de uygundur. Yenice Ormanları bağlantısı üzerinde olan hat flora ve fauna açısından zengindir.

Kaçırmayın: Derbent köyü ve Kirazlı Köprü barajı, Yedi Ocaklı değirmen, Bahçecik, Zafer, Kirsinler, Bağdatlı, Aksu şelaleleri, Gezen yaylası, Kokurdan yaylası, Sökü YHGS, Eskiemirler, Yenikışla, Şarköy, Başoğlu, Çeştepe, Bartın.

Festivaller:

Mart – Tiyatro Festivali

Mayıs – Çilek Festivali

Temmuz – Drahna Keşkek Festivali

Ağustos- İnkumu Yaz Şenliği

Ekim – Bisiklet Festivali

Bartın Bisiklet Festivali
Batı Karadeniz’i sonbaharın renkleri ile keşfetmek isterseniz bisiklet festivali ile ilgili detaylar için Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulübü Derneği’ni  (pedaldaslar.org) sosyal medyadan takip edin. Bölge ve rotalar konusunda sorularınız olursa dernekle bağlantıya geçmekten çekinmeyin. Rota bilgileri için Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulübü Derneği Başkanı Mustafa Artar’a teşekkür ederim.

Ekorota Bartın ile ilgili ayrıntılı  bilgi için : ekorotabartin.com

Üniversite ve STK’lar üzerlerine düşeni yaptılar. Şimdi sıra rotaların tabelalar ile işaretlenmesi, ulusal ve uluslararası tanıtımının yapılması için  Valilik ve Turizm İl Müdürlüğü’nde. Kitle turizmine değil, kırsal ekonomiyi destekleyen alternatif seçeneklere yapılan bu yatırımların diğer bölgelerimize örnek olması dileklerimle.

batı karadeniz bartın Küre Dağları ve milli park bisikletle tur
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çevre ve Ekoloji
Çevre ve Ekoloji
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor