Advert
Advert

Suyuna Sahip Çık, Geleceğini Koru

“22 Mart Dünya Su Günü” ile ilgili Ordu Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (OSKİ) Genel Müdürü Fatih Yürük dünyada, Türkiye ve Ordu’daki su durumuyla ilgili bir değerlendirmede bulunarak suyun insan hayatındaki önemine yönelik bazı açıklamalarda bulundu.

Suyuna Sahip Çık, Geleceğini Koru
Suyuna Sahip Çık, Geleceğini Koru Karadeniz Çevre Haber

Suyun insan ve canlıların en temel ihtiyacı olduğuna vurgu yapan Genel Müdür Yürük, suyun insanlar için çok önemli olmasına rağmen yeteri kadar değeri bilinemeyen bir mucize olduğunu belirtti. Kullanılabilir ve içilebilir su kaynaklarının sanıldığının aksine kısıtlı olduğunu ifade eden Genel Müdür Fatih Yürük, dünyadaki toplam suyun % 2,5’unun tatlı su olup bunun yalnızca % 1’inin insan kullanımına elverişli olduğunu, geri kalan tatlı suların çoğunlukla kutuplarda, yüksek dağlardaki buzullarda ve yeraltı rezervlerinde bulunduğunun bilgisini verdi.
 
GENEL MÜDÜR YÜRÜK, “TÜRKİYE SU AZLIĞI ÇEKEN BİR ÜLKE KONUMUNDADIR”
 

OSKİ Genel Müdürü Fatih Yürük, Türkiye’nin üç tarafının sularla çevrili olmasına rağmen tatlı su kaynağı açısından zengin bir ülke olmadığını, yılda kişi başı 1.500 m3 ile su azlığı çeken ülkeler grubunda olduğunu ve yapılan araştırmalar sonucunda gelecek yıllarda su sıkıntısı yaşanmasının öngörüldüğünü belirtti.
 
“ORDU’NUN EN ÖNEMLİ SU KAYNAKLARI AKARSULARDIR”
 
Ordu ilinin içme ve kullanma suyu verileri hakkında da bilgi veren Genel Müdür Fatih Yürük, ”Ordu ilimizin dereleri, ırmakları ve akarsuları her ne kadar meşhur olsa da dünya ve Türkiye’deki içme suyu oranlarından pek bir farkı yoktur. Yağışlı bir bölge olmasına rağmen yeraltı suları oldukça az olan ilimizin su kapasitesi sınırlıdır. Ordumuz içme ve kullanma suyu ihtiyacını, yüzeysel sulardan yani akarsulardan elde etmektedir. Vatandaşlarımız özellikle su kaynaklarını kirletmekten uzak durmalı, çöplerini derelere atmamalı ve kimyasal veya endüstriyel atıklarını derelere akıtmamalıdır” dedi.
 
“SU KAYNAKLARINI KORUMALI VE ONLARI KİRLETMEMELİYİZ”
 

Açıklamasında su kaynakları ve havzalarının korunması gerektiğine vurgu yapan Genel Müdür Yürük,  “Dünya nüfusunun artması, küresel ısınmaya bağlı iklim değişiklikleri, suyun yeryüzündeki dağılımı ve kullanım şekli suyla ilgili ciddi sorunların ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Tüm bu olumsuz tabloya dikkat çekmek ve mevcut kullanabilir su kaynaklarını korumak için “22 Mart Dünya Su Günü”nde etkinlikler düzenlenerek farkındalık oluşturulmaya çalışılmaktadır. Bizler de yaşadığımız coğrafya içerisinde kullandığımız sularımızın kıymetini bilerek su israfının ve kirletiminin önüne geçmeliyiz” diye konuştu.

su günü ordu büyükşehir belediyesi Fatih Yürük
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çevre ve Ekoloji
Çevre ve Ekoloji
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor