Advert
Advert

Karapınar YEKA İhalesinin Kazananı Belli Oldu

Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ihalesi, bugün 4 konsorsiyumun katılımıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda yapıldı.

Karapınar YEKA İhalesinin Kazananı Belli Oldu
Karapınar YEKA İhalesinin Kazananı Belli Oldu Karadeniz Çevre Haber

Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ihalesi, bugün 4 konsorsiyumun katılımıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda yapıldı.

İlk YEKA ihalesinin kazananı kilovatsaat başına 6,99 dolar/cent teklif ile 19. tur sonunda Kalyon-Hanwha Ortak Girişim Grubu (OGG) oldu.
Limak-CMEC-Hareon Solar OGG, 5. turda ihaleden çekildi.
Çalık-Solargiga OGG 6. turda havlu atarken, AKC Güneş OGG son tura kadar Kalyon-Hanwha OGG ile yarışa devam etti.
Kilovatsaat başına elektrik enerjisi alım tavan fiyatı olarak belirlenen 8 dolar/cent üzerinden açık eksiltme usulüyle gerçekleştirilen ihaleyi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Abdullah Tancan yürüttü.
BAKAN BERAT ALBAYRAK İHALEYİ VE PROJEYİ DEĞERLENDİRDİ
Enerji Bakanı Berat Albayrak ihaleyi Türkiye enerji sektörü açısından “devrim niteliğinde” ve “yenilenebilir enerjide çok kritik bir kavşak” sözleriyle tanımladı.
Albayrak, ihaleye ilişkin yatırım tutarının 1,3 milyar doları aşacağını belirtirken önümüzdeki aylarda rüzgar enerjisi için de benzer bir ihale yapacaklarını da sözlerine ekledi. Albayrak’ın verdiği bilgilere göre ilgili yatırım yaklaşık 1,500 kişilik istihdam da sağlayacak.
KARAPINAR YEKA PROJESİ
Proje kapsamında, Türkiye’de yılda minimum 500 megavat fotovoltaik modül üretim kapasitesine sahip fabrika kurulumu gerçekleştirilecek ve 10 yıl boyunca da Ar-Ge yapmak şartıyla Karapınar YEKA’da bin megavatlık bağlantı kapasitesi tahsisi yapılacak.
Şartnamede, ilk 500 megavattaki yerlilik oranının yüzde 60, ikinci 500 megavattaki yerlilik oranının da yüzde 70 olması hedefi yer aldı.
Sözleşme imzalanmasını takip eden 21 ayda kurulacak olan fabrikada üretilecek fotovoltaik modüller sahada kullanılacak.
Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santrali olacak Karapınar YEKA-1 GES, enerji sektöründe yerlileştirme şartına ve YEKA bazlı fiyat belirlenmesi esasına dayalı ilk uygulama olacak. Söz konusu proje ile gelecek yıllarda yenilenebilir elektrik ve ekipman üretiminin artırılması, teknoloji transferi yapılması ve dışa bağımlılığının azaltılmasına önemli katkılar sağlanması hedefleniyor.
Proje ile 1,3 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirilmesi beklenirken, kurulacak santralden yılda yaklaşık 1,7 milyar kilovatsaat elektrik üretilecek ve 600 bin evin ihtiyacı karşılanacak.

YEKA ihalesi Enerji Kaynak Alanı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı BAKAN BERAT ALBAYRAK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çevre ve Ekoloji
Çevre ve Ekoloji
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor