Advert
Advert

Kastamonu Mutfağı Turizmle Buluştu

Vali Vekilimiz Sayın Yaşar Karadeniz Kastamonu Mutfağı Turizmle buluştu. Kastamonu mutfağına yönelik ürünleri tercih edilmesini sağlayarak Kastamonu Mutfağını tüm Dünya'ya duyulmasını sağlayacağız.

Kastamonu Mutfağı Turizmle Buluştu
Kastamonu Mutfağı Turizmle Buluştu Karadeniz Çevre Haber

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TURSAB) en önemli komitelerinden olan Gastronomi Turizmi Komitesi’nin 13-15 Mart tarihleri arasındaki “Kastamonu Gastronomi İnceleme Gezisi”  programı, komite dönem başkanı İtaltur Acentası sahibi Hande Arslanalp başkanlığında TURSAB Gastronomi Turizmi ve Kültür Turizmi Komite üyelerinden 20 kişilik heyetin yanı sıra, basın ve gastronomi dünyasından çok önemli davetlilerin katılımı ile başladı.
 
Yazar ve gurme Mehmet Yaşin,  yazar ve şef Sahrap Soysal, Türkiye’nin en önemli şeflerinden birisi olan Rudolf Van Nunen, Hürriyet Gazetesi Yazarları Gıla Benmayor, Müge Akgün’ün de katılımı ile gerçekleşen programın ilk gününde, geziye katılanlar siyez buğdayının anayurdu olan İhsangazi ilçesinde siyez tarımının geçmişi, bugünü ve üretimi hakkında bilgi aldı, ardından ilçe merkezine yakın mesafedeki su değirmenini ziyaret ederek siyez unu öğütülmesini yerinde görme fırsatı yakaladı.
 
İhsangazi programı sonrasında Kastamonu’ya özgü ürünleri sergileyen esnafları da ziyaret eden heyet, daha sonra Kastamonu Belediyesi’nde düzenlenen "TÜRSAB Kastamonu Gastronomi Buluşması" toplantısına katıldı.
 
Toplantıya; Vali Vekilimiz Sayın Yaşar Karadeniz, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Arslan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ziver Kaplan ile turizm sektör temsilcileri katıldı.
 
Kastamonu’yu,  tarihi ve kültürel yapısı yanı sıra mutfak kültürüyle de değerlendirmek ve TÜRSAB Gastronomi Komitesi Üyesi acentelere tanıtmak amacıyla gerçekleştirilen toplantıda konuşan Vali Vekilimiz Sayın Yaşar Karadeniz; “TÜRSAB’ın destekleriyle yerelde yürütülen çalışmaların turizm yatırımcılarına ve İlimize büyük bir katkısı olacağına, Gastronomi adına yapmamız gerekenlerle ilgili değerli bilgiler alacağımıza inanıyorum. Gastronomi turizminin diğer turizm türleriyle birlikte karşılıklı etkileşimi çok daha fazladır. Kastamonu’nun gerçek anlamda ticarete konu olan mutfağından ürünler vardır. İstanbul’un birçok yerinde artık insanlar Kastamonu mutfağının bir parçası olan kuyu kebabını yemeğe gidiyorlar, Taşköprü sarımsağı zaten biliniyor ve yine siyez bulguru ticari bir yapı haline gelmiş durumda bunu çok daha sistematik ve düzenli bir şekilde turizmin hizmetine sunmak, hem Kastamonu turizmini geliştirebileceği gibi İlimiz dışında da Kastamonu mutfağına ait ürünlerin tercih edilmesinin yolunu açacaktır. “ ifadelerini kullandı. 

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Kastamonu Gastronomi İnceleme Gezisi kastamonu valiliği kastamonu belediyesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çevre ve Ekoloji
Çevre ve Ekoloji
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor