Advert
Advert

Termik Santral Ölüm Tehlikesi Saçıyor

Muğla’nın Yatağan ilçesinde bulunan Türkiye’nin 5’inci büyük termik santrali adeta ölüm saçıyor.

Termik Santral Ölüm Tehlikesi Saçıyor
Termik Santral Ölüm Tehlikesi Saçıyor Karadeniz Çevre Haber

20 Kasım 1982 yılında faaliyete geçen ve 630 MW kurulu güce sahip santral, 2014 yılında özelleştirilerek Bereket Enerji firmasına devredildi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM), kapatma kararına rağmen Yatağan Termik Santrali’nin işletilmesine izin veren Türkiye’yi, Temmuz 2005’te 10 bin euro tazminat ödemeye mahkûm etmişti. Tüm bunlara rağmen çözüm üretilmezken, halkın sağlığını bozan bu işletme hakkında bugüne kadar herhangi bir işlem yapılmadı. Bölge halkı ise santralden çıkan gazın ölüm saçtığını, santralin çevresinde bulunan Bereketli ve Turgutlar köyünde yaşayan herkeste kanser ve solunum yolu hastalıkları görüldüğünü belirtiyor.

‘Ölümlerin tek nedeni santral’

Son 2 yılda 20 kişinin akciğer kanserinden dolayı yaşamını yitirdiği bölgede, son 2 ayda da Turgutlar köyünde bulunan sigara ve alkol tüketmeyen Selma Aktaş, Osman Kocakır ve Osman Binnazoğlu akciğer kanserinden dolayı yaşamını yitirdi. Bölge sakinlerinin bir diğer iddiası ise, santralden kaynaklı çocukların yüzde 95’inin kanındaki kurşun oranının normalin üstünde olması. Santralden dolayı Bağcılar köyüne ait 200 dönüm tarım arazisi ve 70 dönüm zeytinlik yok edilirken, Turgutlar köyünde 200 dönümde bulunan yaklaşık 50 bin zeytin ağacının ise kömür ocaklarından dolayı yok olacağı belirtiliyor. Turgutlar köyünden Tayibe Demirel, “Canlı canlı bizi öldürüyorlar. Salâ dinlemekten canlarımız doydu. Doğayı talan edip yaşam alanlarımızı elimizden almak istiyorlar. Bizler yaşam alanlarımız için mücadele edeceğiz. Yetkililerin bir an önce bu işi durdurmasını istiyoruz” dedi.

Boşaltılan Bağcılar köyünden olan Mesut Dönmez adlı yurttaş ise, “Dağlardaki ormanlık alanlar santralden kaynaklı kurudu. Ağaçlardaki çiçekler dumandan kaynaklı sürekli dökülüyor. Santral özelleştirildikten sonra bacalardan çıkan zehirli gazlar daha da kötüleşti” sözleriyle durumu özetledi.

demokrasi4.com

muğla yatağan termik santral yaşam tehlikesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çevre ve Ekoloji
Çevre ve Ekoloji
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor