Advert
Advert

Uzungöl'de Ekolojik Felaket Yaşanıyor

Trabzon'un Çaykara ilçesine bağlı turistik bir beldedir. Sık ormanları ve doğal güzelliği ile iç ve dış turistleri cezp ediyor.

Uzungöl'de Ekolojik Felaket Yaşanıyor
Uzungöl'de Ekolojik Felaket Yaşanıyor Karadeniz Çevre Haber

Adını kıyısında bulunduğu gölden alan bu muhteşem göl yamaçlardan düşen kayaların, Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla oluştuğu belirtiliyor 
Yerleşim tarihte olarak 1586 yılı kayıtlarında Rumca “Saraho” ismiyle görülüyor. Bu kayıtlara göre, bölgede ilk kalıcı yerleşim 1650’li yıllardan sonra olmuştur. Müslüman olmayan 12 haneden oluşan yerleşime sonraki dönemde Müslüman halkın gelişiyle nüfus artmıştır. 1876 kayıtlarında yerleşim 229 hane olarak yer almış. Cumhuriyet’in kuruluşu sonrasında uzun yıllar Of İlçesi’ne bağlı bulunmuştur. Çaykara’nın ilçe olduğu 1948 yılından itibaren ise bölgenin tamamı bu ilçe sınırları içerisinde kalmıştır. 
Uzungöl, Türkiye'nin yağmur ormanlarının bulunduğu, Soğanlı ve Kaçkar Sıradağları'nın birleşim yerinde oksijeni bol bir bölge. Bu bölge aynı zamanda yerkürenin ılıman bölgede bulunan en yaşlı ormanlarına ev sahipliği yapıyor. Bol yağış ve ılıman iklimi sayesinde yılın her mevsimde yeşil olarak kalıyor.
Yaban hayvanların hayatı açısından da zengin bir çevre içeriyor. Bu hayvanlardan, bozayı, karaca, vaşak, dağkeçisi türleri bulunuyor. 
Uzungöl Doğal Sit Alanıdır. Özel Koruma Çevresi ve Tabiat Parkı gibi koruma statülerine sahiptir. Bu göl Alüvyon set gölüne örnektir. Uzungöl, tipik Karadeniz iklimine sahip, yılın her mevsimi bol yağış alır. Yağışlar; kışın kar, yazın yağmur şeklindedir. 
Yaylalarda, iklimin he türü her an görülebilmektedir. Burada 1998 - 2008 ölçümlerine göre tesbit edilen en düşük sıcaklık -12 C derecedir. 
Son zamanlarda Uzungöl çevresinde yapılan çevre tahribatı, yerel ve ülke basınında geniş yer almıştır. Özellikle gölün çevresine yapılan stabilize yolun, gölün kaynaklanan su taşkınlarından etkilenmemesi amacıyla yapılan beton istinat duvarı, tam anlamıyla Uzungöl de ekolojik bir felaketin yaşanmasına sebep olmuştur. Bu konuyla ilgili çevreci sivil toplum örgütlerinin çabaları devam etmektedir.

 

trabzon uzungöl ekolojik yaşam çevre bakanlığı çaykara ilçesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çevre ve Ekoloji
Çevre ve Ekoloji
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor
Giresun’un Jeolojik Haritası Hazırlanıyor